Systemy drzwi przesuwnych – kompendium wiedzy. Część 1

Jakie są dostępne na rynku systemu drzwi przesuwnych i jakie mają wady i zalety? Jeśli rozważasz zastosowanie tego rodzaju rozwiązania w swoim domu lub mieszkaniu, to tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

CZĘŚĆ 1

1. Zalety i wady zastosowania drzwi przesuwnych

Zanim przedstawimy dostępne rodzaje systemów przesuwnych, podsumujmy zalety, wady i sposoby zastosowania tego typu rozwiązań we wnętrzach.

ZALETY ZASTOSOWANIA DRZWI PRZESUWNYCH:

– Oszczędność miejsca i większe możliwości – drzwi przesuwne otwierają się wzdłuż ściany, na której zostały zamontowane. Tym samym, w odróżnieniu od tradycyjnych drzwi skrzydłowych, nie zabierają cennej przestrzeni wewnątrz pomieszczeń. Taka oszczędność powierzchni jest szczególnie ważna w przypadku niewielkich mieszkań i domów – łazienek, korytarzy, garderób, szaf czy spiżarni. Jednocześnie, zastosowanie takich drzwi pozwala na wybudowanie szerszych otworów drzwiowych (na przykład 100 cm), w przypadku których na pewno nie sprawdziłyby się tradycyjne drzwi skrzydłowe.

– Podział wnętrza – drzwi przesuwne pozwalają stworzyć ‘ruchome ściany’, które są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych ścian czy drzwi, oddzielając od siebie nie tylko pomieszczenia jako takie, ale także strefy funkcjonalne (jadalnię od salonu, przestrzeń do pracy od części sypialnej, sypialnię od łazienki etc.). Daje to możliwość natychmiastowego otwarcia przestrzeni, a co za tym idzie optycznego powiększenia wnętrza i doświetlenia go.

– Łatwy montaż – montaż większości rodzajów drzwi przesuwnych jest stosunkowo łatwy, a część z dostępnych rozwiązań można zastosować w każdym momencie – bez kucia, murowania czy malowania i to zarówno na ścianie (murowanej, jak i kartonowo gipsowej), jak i na suficie.

– Klimat – drzwi przesuwne są niezwykle efektowne i ‘robią klimat’ we wnętrzach, a szeroki wybór modeli i sposobów wykończenia, pozwala dopasować ich wygląd do założonej stylistyki (stylu rustykalnego, skandynawskiego, industrialnego, klasycznego, minimalistycznego, country, etc.)

WADY ZASTOSOWANIA DRZWI PRZESUWNYCH:

Drzwi przesuwne to niezwykle atrakcyjny element wykończenia domu czy mieszkania. Jednak decydując się na takie rozwiązanie powinieneś być świadomy kilku kwestii.

aranżacja wnętrza / mebli– drzwi przesuwne otwierają się wzdłuż ściany, na której zostały zamontowane, dlatego w swoich planach aranżacyjnych musisz uwzględnić fakt, że na kawałku ściany, wzdłuż której będą się one przesuwać, nie postawisz żadnych mebli ani nie zawiesisz niczego, co mocno odstawałoby od ściany.

problem z dopasowaniem– wiele osób, ma problem z dopasowaniem wybranych przez siebie drzwi przesuwnych do pozostałych drzwi zastosowanych we wnętrzu. Drzwi przesuwne są rzeczywiście zazwyczaj bardzo mocnym akcentem, ale przy odpowiednim zaplanowaniu, dobraniu kolorów i rodzaju wykończenia, można spokojnie dopasować je do aranżacji mieszkania czy domu.

– brak całkowitej szczelności i izolacji– w niektórych z dostępnych rozwiązań, skrzydła drzwi przesuwnych odstają od ściany i otworu drzwiowego, a co za tym idzie, nie chronią w pełni przed przenikaniem odgłosów pomiędzy pomieszczeniami.

2. Rodzaje systemów drzwi przesuwnych

Systemy drzwi przesuwnych to nietuzinkowe rozwiązanie do wnętrz
GDZIE STOSUJE SIĘ SYSTEMY DRZWI PRZESUWNYCH?

Drzwi przesuwne i towarzyszące im systemy stosuje się przede wszystkim w domach i mieszkaniach, ale także w restauracjach, kawiarniach i hotelach. I to nie tylko w tych dużych i bardzo przestronnych, ale również w tych mniejszych, gdzie liczy się każdy centymetr. Dzięki możliwości oszczędności miejsca, drzwi te spotkać można zarówno w małych mieszkaniach (łazienkach garderobach, pokojach, korytarzach), jak i w wąskich przejściach czy korytarzach pensjonatów lub salonów spa.

Drzwi przesuwne stosuje się również jako ruchome ściany, pozwalające otworzyć przestrzeń w domu, optycznie ją powiększyć i doświetlić, a także jako sposób na niekonwencjonalny podział wnętrza i oddzielenie od siebie stref funkcjonalnych (jadalni od kuchni lub salonu, domowego gabinetu od salonu bądź sypialni, czy sypialni od łazienki lub garderoby).

Niezwykle popularną formą zastosowania drzwi i systemów przesuwnych są również wszelkiego rodzaju szafy i garderoby. Istnieje również wiele kreatywnych sposobów zastosowania drzwi przesuwnych – w tym jako zamknięcie szafek, barków, do zasłaniania wnęk z półkami, naściennych zestawów TV, a nawet w celu zamontowania drewnianych okiennic zewnętrznych.

garderoba w sypialni, rozsuwane drzwi przesuwne, drewno i biel, ozdobne poduszki na łóżko

SYSTEMY PRZESUWNE NAŚCIENNE WIDOCZNE

Wśród widocznych systemów naściennych do drzwi przesuwnych rozróżniamy takie, które są systemami ozdobnymi (i na tych skupimy się tu w szczególności), jak i takie, które nie są atrakcyjne wizualnie i potrzebują maskownicy.

Systemy naścienne z maskownicą

Systemy naścienne do drzwi przesuwnych z maskownicą, stosowane są zazwyczaj do lekkich konstrukcji. W związku z tym iż system schowany jest pod maskującą listwą o prostym profilu, jego konstrukcja i wytrzymałość nie pozwalają zazwyczaj na zawieszenie ciężkich skrzydeł (na przykład z grubego, litego drewna). W przypadku takiego rozwiązania, maskownica pokryta jest zazwyczaj sklejką bądź okleiną , taką samą jak / lub pasującą do zamontowanych drzwi.

Systemy naścienne dekoracyjne

Dekoracyjne naścienne systemy przesuwne składają się zazwyczaj z prowadnicy górnej ze stoperami zabezpieczającymi przed opadnięciem drzwi, prowadnicy dolnej, wieszaków z rolkami łożyskowymi, anty-skoku, który zabezpiecza przed wypadaniem drzwi z toru jezdnego oraz zestawu śrub, nakładek i podkładek potrzebnych do montażu. Do montażu ciężkich drzwi, należy wybrać system z podwójnymi rolkami.

W związku z tym, że system przesuwny naścienny jest widoczny po zamontowaniu drzwi i stanowi istotny element aranżacji, tego rodzaju systemy dostępne są w wielu dekoracyjnych opcjach, stylistycznie odpowiadających różnego rodzaju przestrzeniom. Tak więc dostępne są ozdobne rolki przypominające podkowy idealne do rustykalnych wnętrz, industrialne, duże kółka, jak i proste, minimalistyczne i uniwersalne modele. Aby jeszcze lepiej dopasować system do wnętrza, można dodatkowo wybrać kolor wykończenia elementów systemu.

czarne drzwi przesuwne, drzwi przesuwne drewniane, drzwi przesuwne w stylu barn door, aranżacja biura
Nowoczesna kuchnia z żółtymi drzwiami przesuwnymi
ZALETY WIDOCZNYCH, NAŚCIENNYCH ozdobnych SYSTEMÓW DRZWI PRZESUWNYCH:

– łatwość montażu – przesuwne drzwi naścienne zamontować można zarówno na ścianie murowanej, jak i na ścianie kartonowo gipsowej i to praktycznie w dowolnym momencie, bez konieczności przeprowadzania remontu, kucia ściany, ingerowania w jej strukturę, malowania, etc

– całkowita elastyczność i dowolność – w przypadku naściennych systemów przesuwnych można dopasować je do wybranej wielkości otworu drzwiowego, wybrać rodzaj prowadnicy i rolek, sposób wykończenia i kolor drzwi, materiał, rodzaj klamek czy zamka. Dodatkowo solidne materiały, z jakich systemy te są wykonywane udźwigną nawet ciężkie drzwi z litego, grubego drewna, czy duże szklane tafle. Jedynym ograniczeniem jest tak naprawdę kreatywność użytkownika i wybrany przez niego styl wnętrza.

– nietuzinkowy klimat – widoczny system przesuwny to mocny akcent, który doskonale buduje klimat i tworzy wyjątkowy charakter wnętrza. Jeśli marzysz o wnętrzu w klimacie rustykalnym, postaw na drewniane drzwi z widocznym usłojeniem i systemem z elementami w kształcie podkowy. Jeśli zależy Ci na stworzeniu skandynawskiego charakteru, wybierz drzwi białe lub z jasnego drewna i prosty system przesuwny. Twój dom ma przypominać industrialną przestrzeń? Zdecyduj się na drzwi szklane lub łączące szkło z metalem i system z rolkami w kształcie dużych kółek. Odpowiednio dobrany, widoczny system drzwi przesuwnych wraz z pasującymi do niego drzwiami, sprawi, że Twoje wnętrze będzie nietuzinkowe!

między kuchnią a salonem, drzwi przesuwne barn door, drzwi przesuwne z podkową, drzwi drewaniane rustykalne, cegła na ścianie w kuchni
Dwuskrzydłowe drzwi ze szkłem do salonu
WADY WIDOCZNYCH, NAŚCIENNYCH, ozdobnych SYSTEMÓW DRZWI PRZESUWNYCH:

– problem z aranżacją – na ścianie, wzdłuż której poruszają się drzwi przesuwne naścienne, nie można ustawiać mebli, ani montować odstających od ściany dekoracji

– brak całkowitej szczelności – wadą naściennych systemów jest niewątpliwie fakt, że między ścianą a drzwiami pozostaje szpara i nie zapewniają one całkowitej izolacji i wyciszenia

NAŚCIENNE SYSTEMY DO DRZWI PRZESUWNYCH POJEDYNCZYCH, PODWÓJNYCH i NAPRZEMIENNYCH

Naścienne systemy do drzwi przesuwnych pojedynczych to systemy do drzwi jednoskrzydłowych, które otwierają się w jedną stronę, sunąc wzdłuż sąsiadującej ściany.

Naścienne systemy do drzwi przesuwnych podwójnych – dwuskrzydłowych to systemy, w których dwa identyczne skrzydła rozsuwają się na boki w dwie strony.

Systemy do drzwi przesuwnych podwójnych świetnie sprawdzają się w przypadku dużych otworów drzwiowych, jak również pozwalają otworzyć wnętrze, tworząc swego rodzaju ruchome ściany. To jednak nie wszystko, co ciekawe, drzwi dwuskrzydłowe mogą być alternatywą dla jednoskrzydłowych, w sytuacji, gdy nie mamy wystarczająco dużo ściany (min. 85 cm) z jednej strony otworu drzwiowego. Do zamontowania wąskich, podwójnych drzwi dwuskrzydłowych wystarczy bowiem już 45 cm ściany po obu stronach otworu.

Naścienne systemy do drzwi przesuwnych naprzemiennych, podzielić można z kolei na dwa rodzaje, w zależności od zastosowanej prowadnicy.

Systemy naprzemienne typu bypass – z podwójną prowadnicą, pozwalają jednemu ze skrzydeł drzwi całkowicie schować się za drugim skrzydłem.

System do drzwi przesuwnych naprzemiennych typu single – z jedną prowadnicą z wieszakami umożliwiającymi mijanie się drzwi, sprawia wrażenie dużo lżejszego, jednak przy jego zastosowaniu drzwi naprzemienne nie otwierają się w pełni, a jedynie zachodzą na siebie.

drzwi przesuwne drewniane, drzwi przesuwne naprzemienne, styl rustykalny we wnętrzach, styl modern rustic, drzwi w stylu „barn door”, biały system przesuwny, system przesuwny do drzwi naprzemiennych, biały rustykalny żyrandol, cegła na ścianie w sypialni

System naprzemienny typu bypass

Drzwi poruszają się na dwóch prowadnicach, możliwe jest pełne otwarcie drzwi

System naprzemienny typu single

Drzwi poruszają się na jednej prowadnicy dzięki wygiętym wieszakom

SYSTEMY PRZESUWNE NAŚCIENNE NIEWIDOCZNE

Ciekawą alternatywą dla widocznych systemów naściennych, jest system naścienny z prowadnicą ukrytą w skrzydle drzwiowym. Jest to to dość innowacyjne rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach, gdzie liczą się gładkie powierzchnie i czyste formy. Dzięki zastosowaniu stabilnej konstrukcji z wytrzymałych materiałów (stal, aluminium), stosunkowo lekkie drzwi wyglądają jakby płynęły po powierzchni ściany, tym bardziej, że dzięki ukrytej w spodzie drzwi rolce jezdnej, nie ma konieczności montowania w podłodze podłogowego toru jezdnego.

ZALETY NIEWIDOCZNYCH, NAŚCIENNYCH SYSTEMÓW PRZESUWNYCH

– funkcjonalne, estetyczne, efektowne – ukryty w skrzydle system naścienny to bardzo funkcjonalne, efektowne i estetyczne rozwiązanie, idealnie pasujące do nowoczesnych / minimalistycznych pomieszczeń.

– szeroki wybór materiałów pasujących do nowoczesnych wnętrz – tego typu system przesuwny można zastosować nawet dla bardzo dużych skrzydeł / tafli wykonanych ze szkła, lustra, akrylu, laminatu, filcu, płyty fornirowanej i innych.

Niewidoczny system drzwi przesuwnych ghost
WADY NIEWIDOCZNYCH, NAŚCIENNYCH SYSTEMÓW PRZESUWNYCH

– cena – drzwi stworzone w oparciu o ukryty w skrzydle system naścienny są dość kosztowne

– ograniczona stylistyka – z racji swojego wyglądu drzwi przesuwne tego typu, pasują głównie do surowych, minimalistycznych wnętrz

W tym modelu systemu przesuwnego możliwe jest zastosowanie zarówno drzwi jednoskrzydłowych, jak i dwuskrzydłowych, przy czym dla drzwi jednoskrzydłowych stosuje się standardowo kasety o szerokości 60, 70, 80, 90 i 100 cm.

W przypadku dwuskrzydłowych drzwi ukrytych w ścianie potrzebny jest system przesuwny do drzwi dwuskrzydłowych z dwoma kasetami połączonymi prowadnicą. Możliwe jest również zamontowanie systemu z opcją synchronicznego (jednoczesnego) otwierania obu skrzydeł.

Drzwi przesuwne ukryte w kasecie mają swoje zastosowanie również w łazience
ZALETY SYSTEMÓW DRZWI PRZESUWNYCH WEWNĄTRZŚCIENNYCH

– całkowicie niewidoczne –  po otwarciu, drzwi przesuwne wenątrzścienne nie są w ogóle widoczne (całkowicie chowają się w ścianie), dzięki czemu w żaden sposób nie kolidują z aranżacją wnętrza. Jest to również rozwiązanie bezprogowe więc zostaje zachowany jednolity wygląd podłogi.

– możliwość swobodnej aranżacji – dzięki temu, że w tym rozwiązaniu drzwi chowają się wewnątrz ściany, masz pełną swobodę w zakresie aranżacji mebli i dekoracji wzdłuż sąsiadujących z otworem ścian

– lepsze wyciszenie – system przesuwny ukryty w kasecie, zapewnia większą szczelność i lepsze wyciszenie niż naścienne systemy drzwi przesuwnych (szczególnie jeśli kasetę osłonimy podwójną ścianką kartonowo gipsową)

Systemy drzwi przesuwnych ukryte - chowane w ścianie w specjalnej kasecie
Systemy drzwi przesuwnych - różne rozwiązania
WADY SYSTEMÓW DRZWI PRZESUWNYCH WEWNĄTRZŚCIENNYCH

– wysoka cena – system przesuwny schowany w kasecie zamontowanej wewnątrz ściany jest opcją dość kosztowną i droższą niż system naścienny. Poza samym systemem i drzwiami, wymaga zakupu specjalnej kasety, w której chowa się skrzydło drzwi

– wymagający montaż – zamontowanie niewidocznego, przesuwnego systemu wewnątrzściennego należy zaplanować już na etapie budowy (planując ścianę odpowiedniej grubości z miejscem na kasetę). W przeciwnym razie takie rozwiązanie wymagać będzie remontu lub dostawienia dodatkowej ściany kartonowo gipsowej do istniejącej już ściany, tak by przykryć kasetę.

– kilka centymetrów mniej – zastosowanie wewnątrzściennego systemu przesuwnego wraz z kasetą i drzwiami, wymaga odpowiedniej grubości ściany, co może wiązać się z koniecznością zaplanowania i postawienia grubszej ściany niż było to pierwotnie przewidziane (murowanej lub kartonowo gipsowej). To pomniejszy dostępną przestrzeń o około 10 centymetrów i to na całej długości danej ściany, chyba że w miejscu, gdzie kończy się kaseta, będzie uskok w ścianie – jest to jednak znacznie mniej efektowne rozwiązanie.

Chcesz poznać więcej rodzajów systemów drzwi przesuwnych i dowiedzieć się, na co zwracać szczególną uwagę przy planowaniu? Przeczytaj Część 2 naszego kompendium!

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *