Drzwi przesuwne pokojowe: 7 ciekawych zastosowań

Chociaż drzwi przesuwne znane są już od wielu lat to dopiero stosunkowo niedawno powróciły do łask. Stosuje się je jako alternatywną stolarkę drzwiową w mieszkaniach i domach. Ze względu na swoje właściwości sprawdzają się one w wielu domowych pomieszczeniach. Można zastosować je zarówno w kuchni, łazience jak i pokojach, tzw. drzwi przesuwne pokojowe mogą spełniać wiele funkcji i być stosowane jako oddzielenie pokojów spełniających różnorodne role. Dziś na naszym blogu publikujemy garść inspiracji i pomysłów na drzwi przesuwne do pokoju.

Drzwi przesuwne pokojowe w salonie 

Współczesne budownictwo mieszkaniowe stawia na otwarte przestrzenie – najczęściej deweloperzy proponują mieszkania lub domy, w których kuchnie otwarte są na salon albo też jadalnie. Nie każdemu jednak ten stan rzeczy się podoba. O ile kuchnia w aneksie powiększa pomieszczenie i sprawia, że całe wnętrze jest bardziej nowoczesne to niesie za sobą również i negatywne konsekwencje wyboru takiej koncepcji.

Widoczny bałagan, nieprzyjemne zapachy i hałasy, trudności aranżacyjne – to właśnie te elementy sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na oddzielenie pomieszczenia kuchennego od salonu czy jadalni.

Jednym z pomysłów podziału jednego pomieszczenia na dwa są pokojowe drzwi przesuwne. Bez problemu pomogą one w oddzieleniu pokoju dziennego lub jadalni od kuchni. Ich największą zaletą jest to, że pozwalają na bardzo szybkie i sprawne przearanżowanie pomieszczenia – w ciągu kilku sekund można mieć albo kuchnię zamkniętą albo otwartą na salon/jadalnie. Dzięki ich zastosowaniu przedzielone nimi pomieszczenia są funkcjonalne i praktyczne, a w mieszkaniu jest możliwość wydzielenia kuchni  półotwartej.

Drzwi przesuwne pomiędzy salonem a kuchnią/jadalnią są więc doskonałym rozwiązaniem dylematu – kuchnia zamknięta czy otwarta. Natomiast oddzielając salon od jadalni otrzymuje się możliwość stworzenia jednego dużego pomieszczenie, które może być wykorzystywane np. podczas rodzinnych przyjęć.

Z zastosowania takich drzwi będą zadowoleni również i esteci – są one, bowiem doskonałym dodatkiem dekoracyjnym oraz elementem, który może grać pierwsze skrzypce w pomieszczeniu. Drzwi przesuwne pokojowe można zaaranżować w różnorodnym stylu, od tego skandynawskiego, przez etno i boho, aż po styl nowoczesny.

3.399,007.049,00
3.399,007.049,00
3.399,007.249,00
3.599,007.149,00

Drzwi przesuwne do sypialni

Montaż pokojowych drzwi przesuwnych  w sypialni to oszczędność miejsca. Działając jak ruchome ściany dają one wiele możliwości zaaranżowania przestrzeni w pokoju sypialnianym. Najpopularniejszą formą wykorzystywania tego rodzaju stolarki drzwiowej jest oddzielenie sypialni od holu lub innego pokoju, np. dziecięcego.

Zastosowanie pokojowych drzwi przesuwnych daje również możliwość stworzenia z sypialnie pomieszczenia wielofunkcyjnego. Są one świetnym pomysłem jeżeli chce się w jej część wydzielić i przeznaczyć pod inne funkcje. W sypialniach zazwyczaj stosuje się je przy wydzielaniu aneksu do ćwiczeń, miejsca do pracy, pokoju dziecięcego czy garderoby. Drzwi przesuwne stosowane są także jako zamknięcia szaf wnękowych, nie zabierają one tak dużo miejsca jak tradycyjne drzwi od szafy, są bezkolizyjne oraz wygodniejsze. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie stolarki przeszkolonej, dzięki temu zyskuje się duże lustro, które nie tylko pełni funkcję praktyczną, ale i estetyczną, a jego wartością dodaną jest optyczne powiększenie pokoju.

W sypialniach drzwi przesuwne stosowane są także jako oddzielenie tego pomieszczenia od prywatnej łazienki. Sypialnia połączona z łazienką to gwarancja komfortu oraz prywatności. Używając do rozdzielenia tych dwóch pomieszczeń drzwi przesuwnych  można stworzyć modne ostatnio i klimatyczne otwarte łazienki bez konieczności burzenia ścian i zamykania sobie drogi do szybkiego oddzielenia tych pomieszczeń od siebie. Zwolennicy odważnych aranżacji mogą postawić na drzwi przeszklone, które nadadzą wnętrzu modernistycznego i nowoczesnego charakteru, natomiast tradycjonaliści mają możliwość wybrania drzwi przesuwnych z drewna lub stali – wykonana z tych materiałów stolarka będzie sprawdzać się we wnętrzach urządzonych w różnorodnych stylach aranżacyjnych.

Drzwi przesuwne w pokoju dziecięcym

Urządzając pokój dziecięcy często popada się w szablony i rutynowe rozwiązania wnętrzarskie. Różowy dla dziewczynki, niebieski dla chłopca, łóżeczko, komoda i fotel bujany, jednak aranżując to domowe pomieszczeni warto pomyśleć o tym, że dzieci z biegiem lat dorastają, razem z nimi rosnąć musi również ich pokój, należy więc go tak urządzić, aby rozwijał kreatywność i pomysłowość najmłodszych, a także był funkcjonalnym pomieszczeniem. Z pomocą przy łączeniu tych cech w pokoju dziecinnym przychodzą drzwi przesuwne. Ich najprostszym wykorzystaniem jest oczywiście (podobnie jak w sypialni) zastosowanie ich jako zamykania szaf wnękowych czy mini garderoby. Nie jest to jednak jedyna funkcja jakie przesuwne drzwi mogą pełnić w królestwie najmłodszych.

Jak je zaaranżować? Jedną z ciekawszych opcji jest pomalowanie drzwi farbą magnetyczna, dzięki temu dzieciaki zyskają przestrzeń, po której bez problemu i negatywnych konsekwencji będą mogły pisać. Drzwi stanowić więc będą swoistą tablicę szkolną oraz staną się elementem edukacyjnym w pokoju dziecinnym. Farba magnetyczna daje również możliwość przyklejania naklejek. Kolejnym rozwiązaniem aranżacyjnym są drzwi z fototapetami, które przedstawiają postacie lub sceny z ulubionych kreskówek. Tak udekorowane mogą stać się wejściem do bajkowego królestwa zabawy, kryjówki czy dla starszaka kącika lekcyjnego.

Pokojowe drzwi przesuwne to także możliwość stworzenia dwóch, osobnych pokoi dziecinnych przy zachowaniu możliwości szybkiego ich połączenia i przekształcenia w dużą bawialnie. Są one również często wybierane jako drzwi główne (wejściowe) do pokoi dziecięcych, dzieje się tak dlatego, że są one jednym z bezpieczniejszych rozwiązań – nie zatrzaskują się, nie zamykają przy najmniejszym przeciągu, są trwałe i solidne. Cechy te pozwalają zapewnić maluchom bezpieczeństwo w ich pokojach.

Drzwi przesuwne pokojowe: cześć dzienna – cześć nocna

Oddzielenie części nocnej od dziennej bywa nie lada wyzwaniem, szczególnie na małych mieszkaniach. W kawalerkach gdzie przestrzeń zazwyczaj stanowi jedno pomieszczenie budowanie ścian i wprawianie tradycyjnych drzwi stanowi wyzwanie, które w efekcie może ograniczyć i tak już małą przestrzeń, dlatego też wiele osób decyduje się na zastosowanie drzwi przesuwnych.Ich podstawowym zadaniem jest oddzielenie części sypialnianej (czyli łóżka) od części dziennej, czyli salonu z aneksem kuchennym. Dekoratorzy wnętrz proponują różnorodne rozwiązania w tym zakresie, począwszy od zastosowania drzwi szklanych, polecanych we wnętrzach typu modern, po metalowe w pomieszczeniach urządzonych na modle industrialną.

Funkcję oddzielenia strefy dziennej od nocnej drzwi przesuwne mogą także z powadzeniem pełnić na większych przestrzeniach: w apartamentach i penthousach oraz domach jednorodzinnych.

Drzwi przesuwne w gabinecie i bibliotece

Pełnowymiarowe drzwi przesuwne często stosowane są jako drzwi wewnętrze do pomieszczeń ponadstandardowych, takich jak biblioteki czy gabinety. Ruchome ściany, jak potocznie nazywa się drzwi naścienne do pokojów, pozwalają na ciekawą aranżację wyżej wymienionych pomieszczeń. W gabinetach czy bibliotekach drzwi przesuwne mogą pełnić rolę zarówno tych wejściowych – z holu czy korytarza, jak również i drzwi – skrytek, za którymi ukryć można wartościowe przedmioty czy dokumenty. Ciekawym rozwiązaniem jest też montaż drzwi przesuwnych we wnękach ścian, które następnie można zaaranżować na mini biblioteczki.

Drzwi przesuwne do pralni
Szare drzwi przesuwne do pralni

Drzwi przesuwne: zastosowanie w garderobach

Wąskie drzwi drewniane do garderoby w boho sypialni

Drzwi przesuwne są jednym z popularniejszych rozwiązań dla garderob. Zapewniają sprawne i pozbycie się codziennego bałaganu, który zostaje zostawiany za drzwiami, nie zajmują dużo miejsca oraz pozwalają na stworzenie szafy czy też garderoby o takich wymiarach jak ich tylko się wymarzy – sprawdzają się w szafach garderobowych umieszczanych w różnych pomieszczeniach, od sypialni, przez łazienkę, aż po przedpokój. W małych wnętrzach ten rodzaj drzwi zapewnia oszczędność miejsca, w dużych zaś daje bardzo duże możliwości aranżacyjne, natomiast w każdym domu umożliwia łatwy i szybko dostęp do przechowywanych rzeczy. Garderobę z drzwiami przesuwnymi można stworzyć zarówno we wnęce jak i bezpośrednio przy ścianie.

Niestandardowe wykorzystanie drzwi przesuwnych

Ten rodzaj stolarki drzwiowej daje wiele możliwości, stosować go można nie tylko jako do zamykania i otwierania pomieszczeń, ale również i szaf wnękowych, wnęk przy skosach na poddaszach, zakrycia biblioteczek czy też innych półek oraz schowków. Aby drzwi przesuwne spełniały powyższe funkcje wykonuje się je w niestandardowych wymiarach. Architekci wnętrz polecają je szczególnie jako zamknięcia szafek telewizyjnych, bibliotek i półek na bibeloty oraz schowków pod schodami i sufitami. Natomiast interesującym i niecodziennym pomysłem jest wykorzystanie drzwi przesuwnych w zabudowie kuchennej. Mogę one stanowić zamknięcie górnych szafek kuchennych.

Małe przesuwne lustro w łazience

Jak widać drzwi przesuwne do pokoju maja bardzo wiele zastosowań, mogą one spełniać różnorodne funkcje, nie tylko te praktyczne, ale i ekstatyczne. Ich ważną zaletą jest to, że wykonywane są na wymiar, a więc pasują do każdego wnętrza i każdej przestrzeni. To jak będą one wykorzystywane zależy tylko i wyłącznie od kreatywności i pomysłowości tego, który chce je zastosować.

3.700,005.849,00
4.000,005.499,00
3.100,004.599,00
3.100,004.599,00

Zobacz także:

2 thoughts on “Drzwi przesuwne pokojowe: 7 ciekawych zastosowań

  1. Danka says:

    Urzekły mnie te drzwi dla dzieci gdzie można rysować kredą. Sama mam przesuwne drzwi do sypialni i jestem bardzo zadowolona z tego rozwiązania, bo zaoszczędziłam na miejscu, a mieszkanie nie jest zbyt duże.

  2. Bieluner says:

    Bardzo podoba mi się artykuł, szczególnie pomysły na niestandardowe wykorzystanie drzwi przesuwanych;) mają one duży potencjał, a wiele osób ich nie docenia:) znajoma zawsze marzyła by mieć salon połączony z kuchnią, jednak powstrzymywały ją przedostające się do salonu zapachy gotowania. W końcu postanowiła w ścianie pomiędzy salonem a kuchnią umieścić dwuskrzydłowe drzwi przesuwane i jest super, gdy gotuje po prostu je zamyka;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *