Montaż drzwi przesuwnych na ścianie kartonowo-gipsowej

Podobają Ci się drzwi Reno, ale zastanawiasz się, czy możliwy jest montażdrzwi przesuwnych na ścianie kartonowo-gipsowej? Czy Twoja ściana to wytrzyma? Czy drzwi nie są za ciężkie i czy to się uda? Odpowiedź jest prosta – tak!

Montaż drzwi przesuwnych na ścianie kartonowo-gipsowej za pomocą specjalnego zestawu

Wybierz najlepszy montaż drzwi przesuwnych na ścianie kartonowo-gipsowej dla siebie

Poniżej przedstawiamy 3 sposoby, umożliwiające montaż drzwi przesuwnych na ścianie kartonowo-gipsowej.

Rozwiązania te pozwolą Ci na montaż drzwi bez względu na to, czy ścianka karton gips już stoi, czy dopiero będziesz ją budować.

Jeśli ścianka ta jeszcze nie powstała, zastosuj wzmocnienie na etapie konstrukcyjnym. Jeśli już stoi, postaw na nasz zestaw do montażu drzwi przesuwnych na ścianie kartonowo-gipsowej lub zastosuj dodatkową listwę mocującą. Szczegóły każdego rozwiązania znajdziesz poniżej.

Sprawdź nasz zestaw

Dlaczego montaż ciężkich elementów wystroju wnętrza na ścianie kartonowo-gipsowej może stanowić problem?

Ścianki szkieletowe wykończone płytami gipsowymi mają niewielką masę własną, stawia się je szybko i stosunkowo łatwo, a do tego ich konstrukcja pozwala na prowadzenie wszelkich instalacji wewnątrz ściany. Wszystko to sprawia, że ten rodzaj ściany działowej jest dość chętnie stosowany przez wykonawców, jak i samych właścicieli domów i mieszkań. Niestety, ścianki te nie pozwalają na bezpośredni i trwały montaż na nich ciężkich przedmiotów. Aby to zrobić należy stosować dodatkowe wzmocnienia w postaci konstrukcji wsporczych, które przeniosą ciężar i nie zniekształcą konstrukcji ścian g-k.

1. ZESTAW DO MONTAŻU RENO

Wprowadzasz się do nowego mieszkania lub domu, ściany są gotowe, a Ty zastanawiasz się czy możliwy jest montaż  drzwi przesuwnych na ścianie kartonowo-gipsowej?

Nie ma problemu. Najprostszym sposobem jest zastosowanie naszego specjalnego zestawu do montażu. Biorąc pod uwagę charakterystykę ścian szkieletowych, ich możliwości, wytrzymałość, cechy fizyczne i ograniczenia, proponujemy specjalne kołki rozporowe do mocowania w pustych przestrzeniach (molly), które wytrzymują punktowe obciążenie dochodzące do 20 kg. Rozchylające się ramiona kołków o dużej powierzchni styku z podłożem, dociskają płytę od tyłu, zapewniając dużą wytrzymałość i tworząc pewne połączenie. W skład zestawu wchodzą 4-6 kołków (w zależności od długości prowadnicy) oraz szczypce / kleszcze do ich montażu.

Zastosowanie 4-6 kołków za sprawą efektu dźwigni, pozwala na montaż na ścianie drzwi wraz z systemem przesuwnym, których waga nie przekracza łącznie 40 kg. Na szczęście większość oferowanych przez nas drzwi wraz z systemem mieści się w tej wadze.

KUP ZESTAW

Nasza rada: Zestaw do montażu drzwi przesuwnych na ścianie kartonowo-gipsowej od Reno to najwygodniejszy sposób takiej instalacji. Jest on również bardzo estetyczny (bo niewidoczny) i całkowicie bezpieczny.

2. DODATKOWA LISTWA MOCUJĄCA

Kolejnym sposobem montażu drzwi przesuwnych na ścianie kartonowo-gipsowej, jest zainstalowanie na niej dodatkowego wzmocnienia w postaci drewnianej listwy o grubości około 1,5 – 2 cm.

Karton gips źle znosi naprężenia i może ulec odkształceniu, a listwa przejmuje obciążenie i stanowi rozwiązanie tego problemu. Listwę należy zamocować do profili stalowych, do których jest zamocowany karton gips. Aby dowiedzieć się, gdzie dokładnie się one znajdują, można zakupić proste urządzenie, wykrywające metalowe elementy w ścianie. Do zamocowanej w ten sposób listwy, należy następnie przymocować prowadnicę górną (tor jezdny) – zastosowana listwa drewniana musi być zatem odrobinę dłuższa niż sama prowadnica (jeśli Twoje drzwi mają 90 cm szerokości, a prowadnica 190 cm, zamontuj listwę o długości 200 cm). Następnie postępuj zgodnie z instrukcją montażu drzwi.

W tym rozwiązaniu drzwi oddalone są od ściany – o około 3,5 cm (podczas gdy przy tradycyjnym sposobie montażu bezpośrednio do ściany, drzwi odstają na około 1,5 – 2,5 cm) Taka odległość może jednak okazać się zaletą, gdyż dzięki niej, na ścianie wzdłuż której przesuwać się będą nieco oddalone drzwi, powiesić można dekoracyjne obrazki, plakaty, etc., które bez problemu schowają się za skrzydłem drzwi po ich otwarciu. Takie rozwiązanie pozwala na montaż drzwi z systemem o łącznej wadze do 50 kg.

Nasza rada: Jeśli decydujesz się na to rozwiązanie, pomaluj listwę na ten sam kolor, co kolor ścian lub prowadnicy. W ten sposób będzie mniej widoczna.

3. WZMOCNIENIE NA ETAPIE KONSTRUKCYJNYM

Jeżeli ze względu na uwarunkowania konstrukcyjne, nie możesz postawić ściany murowanej w miejscu, gdzie marzą Ci się drzwi przesuwne i zmuszona/-ny jesteś zastosować tam ścianę gipsowo-kartonową, najlepiej już na etapie jej budowy sporządzić dokładną dokumentację rozmieszczenia profili stalowych, na których oparta będzie ściana.

W trakcie montażu drzwi, prowadnicę górną należy zamontować bezpośrednio do tych profili, ale żeby to było możliwe, prowadnica musi zostać wykonana na specjalne zamówienie – tak, by otwory pokrywały się z rozmieszczeniem profili.

Alternatywnym rozwiązaniem jest umieszczenie w ścianie wzmocnienia w postaci stalowego profilu lub drewnianej belki, na odcinku, na którym będzie montowana prowadnica, na grubości 10 cm (czyli jeśli otwór drzwiowy ma wysokość 200 cm, a drzwi będą miały 210 cm, to wzmocnienie powinno być od wysokości 210 do 220 cm. W tym wypadku prowadnica jest standardowa – ważne jedynie by zamontować ją na wysokości wzmocnienia.

W obu przypadkach – przy przygotowaniu ściany na etapie konstrukcyjnym – montaż drzwi o wadze do 50 kg nie będzie stanowił problemu!

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak zamontujesz swoje drzwi na ścianie kartonowo-gipsowej. Zatem jeśli marzysz o drzwiach przesuwnych, które zamieniają zwykłe pomieszczenia w nietuzinkowe wnętrza z duszą, nie wahaj się i wybierz te, które najbardziej Ci się podobają!

1.725,003.225,00
1.775,002.575,00
3.000,004.499,00

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *