Montaż drzwi przesuwnych na ścianie kartonowo-gipsowej

Zachwyciły Cię drzwi Reno i chciałbyś je mieć w swoim domu? Zastanawiasz się jednak, czy montaż drzwi przesuwnych na ścianie kartonowo-gipsowej jest w ogóle możliwy? Czy ściana wytrzyma ciężar drzwi? Uspokajamy – odpowiedź brzmi: to możliwe!

Pamiętaj jednak o kilku kwestiach:

 • dopuszczalny ciężar – ściany kartonowo-gipsowe mają ograniczoną nośność. Maksymalne akceptowalne obciążenie ściany zależne jest od:
  • całkowitej wagi drzwi i systemu (upewnij się, że wybrany przez Ciebie model drzwi będzie odpowiedni do Twojej ściany)
  • ilości punktów mocowania prowadnicy (która zależy od długości prowadnicy i typu systemu)
  • grubości opłytowania ściany – minimalna grubość ściany to 1,25 cm
  • rozmieszczenia profili stalowych – maksymalny odstęp to 60 cm
  • jakości zastosowanych płyt kartonowo-gipsowych – najbardziej wytrzymałe i odpowiednie będą płyty wysokogatunkowe, pochodzące od renomowanych producentów – zastosowanie płyt niskiej jakości, niespełniających norm, może spowodować obniżenie wartości dopuszczalnych obciążeń
 • zestaw montażowy – użyj dedykowanego zestawu montażowego do ścian kartonowo-gipsowych. Zestaw zawiera specjalne kołki rozporowe, odpowiednie śruby oraz płytki wzmacniające, które to elementy zapewnią stabilne mocowanie drzwi do ściany
 • wzmocnienie ściany – w przypadku cięższych drzwi lub ścian o słabej konstrukcji może być konieczne wzmocnienie ściany. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do montażu drzwi na ścianie, skonsultuj się z fachowcem.
Montaż drzwi przesuwnych na ścianie kartonowo-gipsowej za pomocą specjalnego zestawu

Wybierz najlepsze rozwiązanie do montażu drzwi przesuwnych na ścianie kartonowo-gipsowej

Poniżej przedstawiamy 3 sposoby, umożliwiające montaż drzwi przesuwnych na ścianie kartonowo-gipsowej.

Rozwiązania te pozwolą Ci na montaż drzwi bez względu na to, czy ścianka karton gips już stoi, czy dopiero ją wybudujesz.

Jeśli ścianka jeszcze nie powstała, zastosuj wzmocnienie konstrukcyjne. Jeśli ścianka już stoi, wybierz nasz zestaw do montażu drzwi przesuwnych na ścianie kartonowo-gipsowej, lub zastosuj dodatkową listwę wzmacniającą. Szczegóły każdego rozwiązania znajdziesz poniżej.

Sprawdź nasz zestaw

Dlaczego montaż ciężkich elementów wystroju wnętrza na ścianie kartonowo-gipsowej może stanowić problem?

Ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych są popularnym rozwiązaniem ze względu na łatwość i szybkość montażu, niską masę własną oraz możliwość poprowadzenia instalacji kablowych wewnątrz ściany. Niestety niewielka nośność tych ścian stwarza problemy z mocowaniem na nich ciężkich przedmiotów. Może to skutkować wykruszaniem się płyty, pęknięciami, odkształceniami, a nawet zerwaniem mocowań. Aby temu zapobiec, należy stosować dodatkowe wzmocnienia, które przeniosą ciężar przedmiotu na konstrukcję budynku.

1. Zestaw montażowy Reno

Właśnie wprowadziłeś się do nowego mieszkania lub domu. Ściany są gotowe, a Ty zastanawiasz się, czy możliwy jest montaż drzwi przesuwnych na ścianie kartonowo-gipsowej?

Odpowiadamy – taki montaż jest możliwy przy spełnieniu określonych warunków. Najprostszym sposobem jest zastosowanie naszego dedykowanego zestawu do montażu na ścianach kartonowo-gipsowych. Biorąc pod uwagę charakterystykę ścian szkieletowych, ich możliwości i wytrzymałość, proponujemy metalowe kołki rozporowe do mocowania w pustych przestrzeniach tzw. kołki Molly. Rozchylające się ramiona kołków, dociskają płytę od tyłu, zapewniając dużą wytrzymałość i tworząc pewne połączenie. W skład naszego zestawu wchodzą kołki Molly (w ilości zależnej od długości prowadnicy i typu systemu), śruby do montażu prowadnicy, specjalne płytki wzmacniające oraz narzędzie zaciskające do montażu kołków.

Zastosowanie naszego dedykowanego zestawu pozwala na montaż drzwi wraz z systemem przesuwnym na ścianie kartonowo-gipsowej przy spełnieniu kilku warunków:

 • drzwi nie mogą być zbyt ciężkie (drzwi nie mogą być zbyt ciężkie (sprawdź w tabelach dla systemu Standard lub systemu Smart, który model drzwi w potrzebnym Tobie rozmiarze oraz nadaje się do tego rozwiązania)
 • ściana musi być odpowiednio gruba (1,25-1,6 cm dla układu jednowarstwowego, oraz 2,5-3,2 cm dla układu dwuwarstwowego)
 • profile stalowe, które tworzą ścianę powinny być rozmieszczone w odstępach maksymalnie co 60 cm
 • akceptowalne są standardowe konfiguracje systemów jedno- lub dwuskrzydłowych (wyklucza się zastosowanie dodatkowych tulejek dystansujących czy niestandardowych konfiguracji typu bypass).
KUP Zestaw montażowy do ścianek karton gips

Nasza rada: Zestaw do montażu drzwi przesuwnych na ścianie kartonowo-gipsowej od Reno to najwygodniejszy sposób takiej instalacji. Jest on również bardzo estetyczny (bo niewidoczny) i całkowicie bezpieczny (przy zachowaniu warunków koniecznych).

2. Dodatkowa listwa wzmacniająca

Karton-gips nie jest idealnym materiałem do montażu drzwi przesuwnych, ponieważ źle znosi naprężenia i może ulec odkształceniu. Jednym z rozwiązań tego problemu jest zastosowanie dodatkowego wzmocnienia w postaci drewnianej listwy, która przejmuje obciążenie drzwi.

Rekomendujemy listwę o grubości około 1,5 – 2 cm i szerokości minimum 10 cm wykonaną z drewna litego, aby zapewnić jej odpowiednią wytrzymałość.

Listwę należy zamocować do profili stalowych, do których przymocowane są płyty kartonowo-gipsowe. Aby zlokalizować profile, można zakupić proste urządzenie wykrywające metalowe elementy w ścianie. Zastosowana listwa drewniana powinna być odrobinę dłuższa niż sama prowadnica. Jeśli Twoje drzwi mają 90 cm szerokości, a prowadnica 180 cm, zamontuj listwę o długości 190 cm. Do zamocowanej w ten sposób listwy należy przymocować prowadnicę górną (tor jezdny), postępując zgodnie z instrukcją montażu dla wybranego systemu przesuwnego. Należy się również upewnić, aby dobrać odpowiednią wysokość drzwi, dostosowaną do wysokości, na której będzie zamontowana listwa.

W tym rozwiązaniu drzwi będą oddalone o dodatkowe 1,5-2 cm w porównaniu z montażem bezpośrednio do ściany. Ta większa odległość może okazać się zaletą, gdyż dzięki niej, na ścianie, po której będą przesuwać się drzwi, można powiesić dekoracyjne obrazki lub plakaty w ramkach, które bez problemu schowają się za skrzydłem drzwi po ich otwarciu.

Nasza rada: Jeśli decydujesz się na to rozwiązanie, pomaluj listwę na ten sam kolor, co kolor ścian lub prowadnicy. W ten sposób będzie mniej widoczna.

3. Wzmocnienie na etapie konstrukcyjnym

Jeśli ze względu na uwarunkowania konstrukcyjne nie można postawić ściany murowanej w miejscu, gdzie marzą Ci się drzwi przesuwne, i konieczne będzie zbudowanie ścianki kartonowo-gipsowej, zadbaj o odpowiednie przygotowanie ściany jeszcze na etapie budowy.

Ścianę należy wzmocnić jeszcze przed przykręceniem płyt kartonowo gipsowych do szkieletu z profili. Są dwie możliwości:

 • wzmocnienie na całej jej powierzchni ściany – umieść dodatkową płytę kartonowo-gipsową lub płytę OSB (1,8 cm) i zastosuj nasz Zestaw montażowy do ścianek karton gips
 • wzmocnienie ściany w miejscu planowanego montażu prowadnicy – umieśc dodatkowe wzmocnienie w postaci stalowego profilu lub drewnianej listwy, na fragmencie ściany, na którym będzie montowana prowadnica. Listwa lub profil powinny mieć szerokość minimum 10 cm, grubość 1,5-1,8 cm i być dłuższe od prowadnicy o co najmniej 10 cm. Ważne jest, aby zamocowane były w taki sposób, aby śruby montażowe prowadnicy przypadały mniej więcej na środek szerokości listwy.

W obu przypadkach rekomendujemy zastosowanie naszego Zestawu do montażu na ścianach karton-gips.

Mamy nadzieję, że przedstawione rozwiązania rozwiały twoje wątpliwości. Montaż drzwi przesuwnych na ścianie kartonowo-gipsowej jest możliwy, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Wybierz rozwiązanie adekwatne do Twojej sytuacji i odpowiednio przygotuj ścianę, aby cieszyć się pięknymi i funkcjonalnymi drzwiami przez wiele lat.

Teraz nadszedł czas na wybór drzwi, które zamieniają zwykłe pomieszczenia w nietuzinkowe wnętrze z duszą!

1.825,003.325,00
1.875,002.675,00
-10%
1.800,002.654,10
4.399,006.049,00

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *