Systemy drzwi przesuwnych – kompendium wiedzy. Część 2

Jaki system drzwi przesuwnych wybrać? Jakie systemy są dostępne na rynku i jakie mają wady i zalety? Jeśli rozważasz zastosowanie tego rodzaju rozwiązania w swoim domu lub mieszkaniu, to tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

CZĘŚĆ 2

Montaż przysufitowego systemu drzwi przesuwnych

Przysufitowe systemy drzwi przesuwnych Pozwalają na montaż standardowych, pojedynczych drzwi, jak i podwójnych czy naprzemiennych.

Uchwyty do przysufitowego montażu prowadnicy górnej lub samą prowadnicę, która utrzymuje drzwi i umożliwia przesuwanie ich wzdłuż ściany, montuje się w suficie, a konkretnie do stropu. Ze względów bezpieczeństwa, nie ma możliwości zamontowania takiego systemu do sufitu podwieszanego, gdyż tego rodzaju sufit mógłby nie utrzymać ciężaru skrzydeł drzwi.

Podobnie jak w przypadku naściennych systemów drzwi przesuwnych, do ich montażu poza prowadnicą górną, potrzebny jest również prowadnik dolny, montowany na podłodze. Prowadnik pozwala utrzymać drzwi w jednym położeniu i zapobiega ich chybotaniu się na boki. Ciężar drzwi można również oprzeć na kółku wmontowanym w spód skrzydła.

duże drzwi przesuwne, ściana przesuwna, jak oddzielić salon od reszty domu, drzwi przesuwne w bloku, drzwi przesuwne drewniane, drzwi przesuwne w metalowej ramie, aranżacja salonu w bloku, szara sofa w salonie, otwarty przedpokój w bloku
Wieszak sufitowy
Wieszak sufitowy
ZALETY ZASTOSOWANIA PRZYSUFITOWYCH SYSTEMÓW DRZWI PRZESUWNYCH:

– ciekawy efekt i liczne zalety wizualne – to rozwiązanie jest niezwykle efektowne i ma wiele zalet, jeśli chodzi o aranżację. Przy zastosowaniu drzwi, których wysokość jest taka sama jak wysokość wnętrza, pomieszczenie wydaje się wyższe i przestronniejsze, a po otwarciu takich drzwi jest w nim również więcej światła. Tego rodzaju drzwi są dużo bardziej stylowe niż na przykład zasłony zamontowane na karniszu do sufitu czy parawany, a przy tym znacznie bardziej funkcjonalne.

– doskonała alternatywa dla tradycyjnych ścian – przysufitowe drzwi przesuwne są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych ścian oddzielających strefy mieszkalne. Ruchome ściany, pozwalają zachować intymność, a jednocześnie zlikwidować podział pomiędzy pokojami, jeśli tylko mamy na to ochotę.

WADY przysufitowych systemów drzwi przesuwnych 

– widoczność uchwytów – za wadę przysufitowych systemów przesuwnych można uznać widoczność uchwytów, do których montuje się prowadnicę górną. Jeśli jednak pasują one do stylu wnętrza, nie będą przeszkadzać jego użytkownikom.

Białe drzwi przesuwne do garderoby na poddaszu

Systemy te pozwalają najczęściej na zamontowanie 2 lub 3 skrzydeł drzwiowych (w zależności od rozwiązania, po otwarciu drzwi chowają się jedne za drugie bądź zachodzą za siebie). Skrzydła, których waga nie może zazwyczaj przekraczać 50 kg, wykonywane są z płyty meblowej laminowanej wykończonej okleiną lub folią finisz, z płyty lakierowanej MDF lub HDF, z płyty akrylowej, ze szkła lub lustra (naklejonych na płytę i zamocowanych za pomocą uszczelek lub klinów). Na płytę stanowiącą wypełnienie drzwi nakleić można także wybraną tapetę lub dowolną grafikę.

SYSTEMY RAMOWE

Skrzydła drzwi są obudowane konstrukcją aluminiową lub stalową, do której z kolei zamocowane są wózki górne i dolne.

SYSTEMY BEZRAMOWE

Stosowane najczęściej w szafach lub garderobach, mają z kolei konstrukcję opartą o wypełnienie skrzydeł drzwi, do których bezpośrednio montuje się wózki. Tu również wykorzystuje się płyty meblowe lub szkło (naklejane na płytę i mocowane za pomocą uszczelek).

drzwi przesuwne do szafy

ZALETY systemów drzwi przesuwnych sufit-podłoga:

ciekawe możliwości aranżacyjne do nowoczesnych wnętrz – systemy tego typu szczególnie dobrze pasują do nowoczesnych wnętrz, gdzie ważne jest zachowanie jednolitych powierzchni i zastosowanie nowoczesnych materiałów.

funkcjonalne rozwiązania do biur, szaf, etc. – systemy ramowe i bezramowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie liczy się funkcjonalność. W przestrzeniach biurowych pozwolą elegancko ukryć szafy i wnęki gospodarcze, nie wpływając przy tym na aranżację surowych i minimalistycznych powierzchni tego typu. W domach i mieszkaniach pozwolą zagospodarować wnęki i stworzyć szafy (na przykład na całej długości pokoju), które, dzięki zastosowaniu odpowiedniego wypełnienia skrzydeł drzwi, będą doskonale komponować się z aranżacją wnętrza, oferując domownikom niezwykłą wygodę użytkowania.

WADY SYSTEMÓW drzwi PRZESUWNYCH sufit-podłoga:

ograniczenia dotyczące wagi i grubości skrzydeł – w tego typu systemach, grubość skrzydeł drzwi nie przekracza zazwyczaj 18 mm. Dostępne są oczywiście systemy do grubszych frontów, ale ze względu na ograniczenia w zakresie udźwigu i funkcjonalności, im wyższe lub większe drzwi, tym cieńsze skrzydło. W tego typu rozwiązaniach rzadko stosuje się na przykład drewno, które jest ciężkim materiałem i w rezultacie drzwi ciężko przesuwałyby się po torze i byłyby przez to dość nieporęczne.

nie do każdego wnętrza – stalowe lub aluminiowe profile, gładkie płyty meblowe czy błyszczące, duże tafle w większości nie pasują do wnętrz w stylu rustykalnym, klasycznym czy skandynawskim. Jeśli zastanawiasz się jaki system drzwi przesuwnych wybrać, a zależy Ci na wnętrzu z duszą bądź kochasz naturalne materiały takie jak drewno, tego typu systemy raczej nie spełnią Twoich estetycznych oczekiwań

SYSTEMY NAWIERZCHNIOWE

Ciekawą alternatywą dla poszukujących systemów przesuwnych do szaf mogą również okazać się systemy przesuwne nawierzchniowe, składające się ze specjalnych okuć nakładanych na korpus szafy. W tym systemie tor jezdny montuje się na górnej powierzchni szafy i po nim toczą się wózki zamontowane do wewnętrznej strony drzwi. Ciężar skrzydeł na dole przejmują ślizgacze lub kółka. W tym rodzaju systemu, ciężar skrzydła również nie może zazwyczaj przekraczać 50 kg.

Najnowsze konstrukcje tego typu pozwalają na stworzenie szaf, w których drzwi po zamknięciu tworzą jedną płaszczyznę, co z pewnością bardzo spodoba się miłośnikom minimalistycznych wnętrz. Foto: HETTICH

system drzwi przesuwnych nawierzchniowy

Jeśli zastanawiasz się jaki system drzwi przesuwnych wybrać, a potrzebujesz oddzielić od siebie dwa pomieszczenia czy wydzielić w nich kilka stref funkcjonalnych, możesz wziąć pod uwagę system podwieszanych drzwi przesuwnych. Użytkownicy często wybierają je by w dowolnym momencie pozbyć się takiego podziału i otworzyć przestrzeń. Tym samym przesuwne systemy podwieszane otwierają wiele możliwości aranżacyjnych w domu czy mieszkaniu.

Montaż drzwi przesuwnych podwieszanych

Drzwi przesuwne podwieszane mogą być mocowane zarówno do ściany, jak i do sufitu. W tym rozwiązaniu, ze względu na bezpieczeństwo użytkowników wnętrza, bardzo ważną rolę odgrywa tor górny. Taka prowadnica jest odpowiedzialna za pracę całego systemu i utrzymanie całego ciężaru drzwi, dlatego musi być nie tylko solidna i wytrzymała, ale również dobrze zaprojektowana pod względem konstrukcyjnym.

Ze względu na bezpieczeństwo system podwieszany montowany do sufitu musi zostać zamocowany do stropu, a nie do sufitu podwieszanego, a w przypadku montażu naściennego do ściany murowanej lub uprzednio właściwie przygotowanej do tego ściany karton-gips.

Wśród dostępnych na rynku systemów podwieszanych znajdują się systemy podwieszane pojedyncze. Pozwalają na umieszczenie w skrzydle drzwi tylko jednego wypełnienia (w tym wypadku najlepiej sprawdzą się materiały dwustronne o jednolitym kolorze i strukturze takie jak szkło czy płyta). Podwójne, pozwalające na różne wypełnienie drzwi po obu stronach. Taki podwójny system daje znacznie większe możliwości projektowe i aranżacyjne.

Jaki system drzwi przesuwnych wybrać?
ZALETY SYSTEMÓW PRZESUWNYCH podwieszanych

brak prowadnicy dolnej i jednolity wygląd podłogi – brak dolnego toru jezdnego pozwala na zachowanie harmonijnego wyglądu na całej powierzchni podłogi we wnętrzu i swobodne przechodzenie pomiędzy jego strefami

szerokie możliwości aranżacyjne – drzwi przesuwne podwieszane stosowane są zarówno w domach jak i w przestrzeniach publicznych i pozwalają na wygodne oddzielanie od siebie stref funkcjonalnych, a w razie potrzeby otwieranie i łączenie ich w jedną, przestronną całość. Dlatego rozwiązania te stosowane są także w hotelach, salach konferencyjnych, restauracjach, etc.

możliwość zastosowania 2 różnych materiałów. Po obu stronach drzwi w podwójnym systemie podwieszanym, pozwala dopasować styl i kolor drzwi do różnych aranżacji przylegających do siebie wnętrz.

drewniane drzwi podwieszane pozwalają zachować jednolity charakter podłogi
WADY SYSTEMÓW PRZESUWNYCH podwieszanych

ograniczenie w szerokości skrzydła drzwi. Większość dostępnych systemów podwieszanych umożliwia montaż drzwi o szerokości skrzydła nie większej ni 150 cm. Jeśli otwór drzwiowy lub przejście między pokojami jest szersze, użytkownik zmuszony jest zamontować drzwi dwuskrzydłowe (otwierające się na dwie strony). Takie ograniczenie nie wpłynie raczej na wybór drzwi podwieszanych do domu, jednak może stanowić problem w miejscach użyteczności publicznej. Przestrzenie do zagospodarowania i przejścia między nimi są większe.

JAK PLANOWAĆ? – PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DLA MIŁOŚNIKÓW SYSTEMÓW DRZWI PRZESUWNYCH

Jeśli wiesz już jaki system drzwi przesuwnych wybrać, pamiętaj również, by przed zakupem wziąć pod uwagę…

  • Wytrzymałość elementów systemu – wybierz system na lata i zadbaj o to by był dobrej jakości. Wytrzymałość jego wieszaków z rolkami / wózków, odpowiadała ciężarowi drzwi, które chcesz zamontować.
  • Możliwości konstrukcyjne – upewnij się, że Twoja ściana czy sufit są wykonane z właściwych materiałów i że montaż będzie możliwy.
  • Dokonaj starannego pomiaru – zanim zamówisz drzwi dowiedz się, jakich dokładnie wymiarów wymaga producent danego systemu i drzwi. Czy powinieneś podać mu wymiar otworu drzwiowego, wnęki, a może skrzydeł drzwi? Zapytaj, co dokładnie powinieneś wziąć pod uwagę przy ich oszacowywaniu.
  • Bezpieczeństwo i komfort użytkowania – decydując się na drzwi przesuwne, zapytaj, czy w oferowanym systemie znalazły się w komplecie anty-skoki. Zabezpieczają one drzwi przed wypadnięciem z toru jezdnego. Drzwi przesuwne bywają zamykane i przesuwane w pośpiechu i z dużą siłą, warto więc zadbać o bezpieczeństwo domowników. Dodatkowo możesz zapytać o ciche zamknięcie, stopery czy domykacze, chroniące przed przyciśnięciem palców.
  • Ważne drobiazgi pamiętaj by dowiedzieć się na jaką odległość będą one odstawać od ściany. Ma to znaczenie dla listew przypodłogowych, kontaktów, etc. Zapytaj również jakie materiały, wypełnienia, zamki, klamki i uchwyty oferuje dany producent. Będziesz miał pewność, że dopasujesz je stylem do charakteru Twojego wnętrza.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu Części 1 i Części 2 naszego kompendium, wiesz już jaki system drzwi przesuwnych wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę. Doceniłeś także zapewne ogromne możliwości aranżacyjne, jakie oferują systemy drzwi przesuwnych. Życzymy Ci zatem samych udanych wyborów, a w rezultacie pięknych wnętrz!

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *