6 sposobów na oszczędność miejsca z drzwiami przesuwnymi

Tradycyjne drzwi skrzydłowe są nadal używane w wielu pomieszczeniach. Jednakże podczas otwierania i zamykania zagarniają dużo miejsca. Mogą niefortunnie kolidować z innymi drzwiami lub obiektami znajdującymi się w ich sąsiedztwie. Tak zaprojektowana przestrzeń finalnie staje się niewygodna i niepraktyczna w użytkowaniu, nie wspominając już o estetyce.

Z pomocą architektom przychodzą drzwi przesuwne. Są proste w montażu, zajmujące minimum miejsca, komfortowe w użyciu i nadające wnętrzom interesujący wygląd. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji pozwalających maksymalnie wykorzystać ich potencjał.

Wyzwanie: wiele drzwi na jednym korytarzu.

Wydawać by się mogło, że wąskie korytarze, są skazane na projektowy marazm. Jak zamontować kilkanaście lub kilkadziesiąt drzwi, aby zachować komfort ich użytkowania? Z pomocą przychodzą tutaj drzwi przesuwne, przesuwające się wzdłuż ścian. Bezkolizyjne działanie systemów przesuwnych jest zbawiennie w instytucjach o dużym przepływie osób, a także w miejscach, w których elastycznie przemieszcza się np. sprzęt z jednego pomieszczenia do drugiego. Za dobry przykład mogą posłużyć korytarze w szpitalach, przychodniach lub domach opieki, gdzie oprócz sprzętu medycznego swoje miejsca zmieniają także łóżka.

Drzwi przesuwne drewniane
-10%
1.800,002.654,10
1.825,003.325,00
8.300,0012.299,00
1.775,002.675,00

Wyzwanie: szafy i garderoby.

Drzwi szafy i garderoby często otwierają się w wąskich przejściach, małych korytarzach lub niewielkich pomieszczeniach. Zagarniając przestrzeń, blokują wyjście lub wejście, kolidują z ustawionymi meblami i innymi obiektami. Aby tego uniknąć warto rozważyć montaż drzwi przesuwnych, które nie wyłączają z użycia sąsiadującej powierzchni, mogą być montowanie w dowolnym rozmiarze i nawet na minimalnej przestrzeni ściennej. Różnorodne systemy do drzwi przesuwnych dają tutaj szerokie możliwości projektowe. Do wyboru są systemy drzwi otwieranych pojedynczo, podwójnie, naprzemiennie lub mocowanych bezpośrednio na suficie.

Wąskie drzwi drewniane do garderoby w boho sypialni

Wyzwanie: kilka pomieszczeń w jednym.

Aby wydzielić miejsce w jednej, większej przestrzeni nie musisz stawiać ścianek, które sztywno i na stałe podzielą pomieszczenie. W roli ruchomych ścian świetnie sprawdzają się drzwi przesuwne. Dobrym przykładem są tutaj salony lub kuchnie połączone z jadalnią. Duże panele drzwi przesuwnych zamontowane pomiędzy częścią kuchenną, a salonową pełnią w tym wypadku nie tylko funkcję praktyczną, ale również estetyczną, pięknie uzupełniając wnętrze. Drzwi przesuwne idealnie wkomponują się również jako ruchoma ścianka pomiędzy sypialnią, a przestrzenią do pracy. Biurko, komputer i wszelkie sprzęty biurowe nie powinny zaglądać w naszą sferę prywatności. Estetyczne i elastyczne podzielenie tych dwóch obszarów będzie trafionym rozwiązaniem, oczyści przestrzeń, wyznaczając jasne granice pomiędzy obowiązkami, a odpoczynkiem.

Czarne drzwi przesuwne drewniane w nowoczesnym salonie

Wyzwanie: kreatywnie w domu.

Jeśli tylko puścimy wodzę fantazji, domowe wnętrza mogą inspirować nas każdego dnia. W kuchni drzwi przesuwne fantastycznie sprawdzą się jako zmywalna tablica do spisywania przepisówkuchennych, za którą schowamy np. składzik na artykuły do sprzątania. W salonie zgrabnie odgrodzą kino domowe od pokoju, w którym akurat urządzamy przyjęcie rodzinne bez telewizora w tle. Jest jeszcze miejsce, gdzie wyobraźnia nie zna granic, a wszelkie innowacyjne i kreatywne rozwiązania będą witane z beztroską radością. Oczywiście mowa o pokojach dla dzieci. Tutaj drzwi przesuwne odgrywają nie tylko rolę praktyczną i estetyczną, ale również służą jako narzędzie do rozwoju i edukacji najmłodszych. Drzwi, na których można rysować marzenia, przyczepiać zdjęcia, liczyć, uczyć się nowych słówek, bawić i grać to przecież świetna opcja na twórcze spędzanie czasu!

Wyzwanie: spiżarnie.

Choć najczęściej wykorzystujemy na nie wnęki, zakamarki pod schodami lub po prostu miejsca wygospodarowane z większej przestrzeni, to spiżarki absolutnie nie zasługują na miano schowków drugiej kategorii! To magiczne miejsca, w których kuszą nas smakowite przetwory, trunki domowej roboty i inne skarby natury. Spiżarnia schowana za drzwiami przesuwnymi może stać się finezyjną ozdobą każdego domu, do której każdy będzie chciał się wkraść. Spiżarki konstruktywnie wykorzystują nawet najmniejsza przestrzeń, a wyposażone w systemy przesuwne mogą dodatkowo zaoszczędzić miejsce na zewnątrz przy otwieraniu i zamykaniu drzwi.

Drzwi przesuwne do spiżarni przy kuchni

Wyzwanie: mikromieszkania.

Drzwi przesuwne najnowszej generacji o różnych systemach mocujących sprostają wszelkim wyzwaniom architektonicznym nawet na najmniejszym metrażu. Za przykład posłużą nam studia lub mini apartamenty, w których granice poszczególnych obszarów użytkowych są płynne. Jadalnia łączy się z kuchnią, do której przylega salon z miejscem do pracy, a musi się jeszcze przecież znaleźć kameralne miejsce do spania, najlepiej oddzielone od ciekawskiego wzroku odwiedzających nas gości. Całość należy zaplanować niezwykle skrupulatnie, aby maksymalnie zaoszczędzić powierzchnię. Drzwi przesuwne wydają się być tutaj optymalnym rozwiązaniem zwłaszcza do wydzielenia intymnego miejsca do spania. Idealnie sprawdzą się także jako drzwi do łazienki, ponieważ nie będą zagarniać przestrzeni w i tak małym już mieszkaniu. Drzwi przesuwne w jasnych kolorach, szklane lub w lustrzanym wykończeniu dodatkowo wizualnie powiększą mikrometraż.

Drewniane drzwi na czarnym systemie przesuwnym zamontowane na ścianie udekorowanej czarno-białymi plakatami
6.900,0010.899,00
3.199,006.749,00
1.825,003.325,00
1.825,003.325,00

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *