10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem drzwi przesuwnych

Wybór i zakup drzwi przesuwnych do domu zawsze wiążą się ze stresem – to istotna decyzja zarówno dla estetyki mieszkania, jak i, bardziej przyziemnie, dla domowego budżetu. Stworzyliśmy ten tekst, by przybliżyć Ci drogę, którą trzeba przebyć od planowania zakupu do cieszenia się już zamontowanymi drzwiami przesuwnymi. Mamy nadzieję, że uda nam się sprawić, że przyjemna będzie nie tylko ostatnia część, a właściwie cała trasa!

Podpowiemy Ci, jak zaplanować zakup oraz jak się mierzy drzwi przesuwne. Dowiesz się też, czy da się zamontować drzwi przesuwne w ścianie z karton gipsu oraz ile miejsca zostanie między drzwiami a ścianą. Po lekturze tego poradnika nic nie będzie już dla Ciebie tajemnicą. Dobrej lektury!

Spis treści:

 1. Jak zaplanować zakup drzwi? Terminy realizacji
 2. Mierzenie wnęki na drzwi oraz samych drzwi
 3. Drzwi: lewe czy prawe?
 4. Dobór koloru drzwi
 5. Montaż drzwi na ścianie kartonowo – gipsowej
 6. Wybór systemu
 7. Prowadniki dolne oraz zestaw bezpieczeństwa
 8. Co zmieści się za drzwiami przesuwnymi? Kontakt, listwa przypodłogowa czy zupełnie nic?
 9. Jakich narzędzi będziesz potrzebować do montażu drzwi przesuwnych?
 10. Transport drzwi przesuwnych – jak przebiega?
Jak zaplanować zakup drzwi?

1. Jak zaplanować zakup drzwi? Terminy realizacji

Większość drzwi przesuwnych wykonywana jest na zamówienie, nie są one dostępne od ręki – tak też jest u nas w Reno. Ponieważ czas oczekiwania na drzwi wynosi od 6 do 8 tygodni, polecamy zaplanować zakup z odpowiednim wyprzedzeniem.

1.825,003.325,00
1.825,003.325,00
4.400,006.549,00
-10%
1.800,002.654,10

Projekty indywidualne

Przy projektach indywidualnych okres realizacji wydłuża się do 10 tygodni. Sporo? Owszem, ale zdecydowanie warto – w zamówieniach personalizowanych każdy szczegół będzie dopasowany do Ciebie, a my posłuchamy, czego Ci trzeba, by jak najlepiej odtworzyć to w naszym projekcie.

Proces zakupowy

Pamiętaj, że samo wykonanie drzwi przez firmę to tylko jeden z kroków – musisz w końcu też wliczyć w to czas na podjęcie decyzji i zamówienie próbek, sam proces zakupowy trwa najczęściej od 7 do 14 dni.

Zależy Ci na czasie? Mamy dla Ciebie rozwiązania:

 • w naszym sklepie znajdziesz wyjątkowy model Lara, który jest dostępny z szybką wysyłką w 7 dni – jeśli gonią Cię terminy, ta opcja może okazać się dobrym wyjściem z sytuacji;
 • w zakładce PROMOCJE na naszej stronie znajdziesz drzwi, które wciąż zachwycają 100% jakości, ale mają już swoją historię, na przykład pochodzą z salonów wystawowych lub były wykorzystywane do sesji fotograficznych. To wciąż świetna jakość, która posłuży Ci latami, a przy tym przystępniejsza cena. Modele te dostępne są od ręki.

W razie potrzeby skontaktuj się bezpośrednio z nami – postaramy się odpowiednio Ci doradzić i wymyślić, jak sprostać wyzwaniom dotyczącym zarówno wyboru modelu, jak i walką z czasem!

Jak wymierzyć wnękę na drzwi?

2. Mierzenie wnęki na drzwi oraz samych drzwi

Mierzenie szerokości drzwi

Zacznij od wyznaczenia miejsca, w którym chcesz zamontować drzwi. Standardowy otwór drzwiowy ma 90 cm (bez ościeżnicy) oraz od 206 do 208 cm wysokości. Drzwi powinny być szersze od otworu drzwiowego. Optymalny zapas to 10 cm – pozwoli on na swobodne umieszczenie prowadnika dolnego oraz sprawi, że otwór drzwiowy nie będzie widoczny.

Pamiętaj: minimalny zapas wynosi 6 cm, a optymalny 10 cm. Zdecydowanie polecamy trzymać się tej górnej granicy.

Mierzenie wysokości drzwi

No dobrze, szerokość szerokością, ale to w końcu tylko jeden z wymiarów – co z wysokością? Jaki zapas należy zostawić na elementy montażowe?

Pamiętaj: drzwi montowane są 1 cm nad ziemią. Klasyczne modele drzwi powinny mieć wysokość równą co najmniej wysokości otworu drzwiowego, natomiast w przypadku modelu Minimalist drzwi powinny mieć minimum 10 cm wysokości więcej niż sam otwór drzwiowy.

Minimalist kontra klasyki – co z poszczególnymi systemami przesuwnymi?

W Reno znajdziesz dwa rodzaje systemów przesuwnych: modele klasyczne oraz model Minimalist. Klasyczne modele, np. Simple czy Roller mają widoczne rolki mocowane nad drzwiami. Natomiast modele Minimalist posiadają system z niewidocznymi rolkami mocowanymi z tyłu drzwi. Piszemy o tym w kontekście pomiarów i wyboru drzwi, ponieważ inaczej będzie wyglądać wymierzenie potrzebnej przestrzeni na poszczególne modele.

W systemach klasycznych, takich jak Roller i Simple, należy zostawić większy zapas nad drzwiami w celu prawidłowego montażu rolek, ponieważ znajdują się one nad drzwiami.

Standardowy system przesuwny wystaje ponad drzwi od 15 cm (np. SIMPLE) do 22 cm (np. ROLLER). Jest to odległość potrzebna ponad drzwiami do prawidłowego montażu drzwi. Należy tę wartość dodać do innych wymiarów, pamiętając, że chodzi o dodatkową przestrzeń nad samymi drzwiami, a nie otworem drzwiowym.

Spójrz na praktyczny przykład z wykorzystaniem modelu klasycznego:

Otwór drzwiowy –> 206 cm

Wysokość drzwi (wysokość otworu + zapas) -> 210 cm

Odległość montowania nad ziemią –> 1 cm

Wymagana przestrzeń ponad drzwiami –> 15 cm

Minimalna wysokość ściany, na której mogą być zamontowane takie drzwi przesuwne, to 210 cm + 1 cm + 15 cm = 226 cm.

W przypadku systemu Minimalist system przesuwny znajduje się za drzwiami, więc nie trzeba zostawiać zapasu na rolki, wystarczą 2 cm odległości ponad drzwiami do ich prawidłowego montażu.

Spójrz na praktyczny przykład z wykorzystaniem modelu minimalistycznego:

Otwór drzwiowy –> 206 cm

Wysokość drzwi (wysokość otworu + zapas) -> 220 cm

Odległość montowania nad ziemią –> 1 cm

Wymagana przestrzeń ponad drzwiami –> 2 cm

Minimalna wysokość ściany, na której mogą być zamontowane takie drzwi przesuwne, to 220 cm + 1 cm + 2 cm = 223 cm.

Wskazówka: Zwróć uwagę na to, że drzwi muszą mieć się gdzie przesuwać, więc szerokość zamawianych przez Ciebie drzwi powinna mieścić się na ścianie obok wnęki, aby móc je swobodnie otworzyć w pełnym zakresie.

Na naszej stronie znajdziesz poradnik zakupowy, w którym dokładnie opisujemy proces mierzenia drzwi i piszemy więcej o materiałach oraz specyfice drzwi pojedynczych i podwójnych.

Niestandardowe wymiary – czy to problem?

A co w przypadku, gdy wnęka w Twoim wnętrzu nie mieści się w standardowych ramach? Zakup drzwi przesuwnych również jest w takiej sytuacji możliwy. Niestandardowe wymiary nie są dla nas problemem, ponieważ możemy wykonać drzwi niemal w dowolnym rozmiarze, oczywiście w ramach maksymalnych wymiarów produkcyjnych. Wystarczy, że poprosisz nas o wycenę i podasz nam wymiary, jakie Cię interesują, a my zajmiemy się resztą.

Zapytaj o wycenę
Czy moje drzwi są lewe czy prawe?

3. Drzwi: lewe czy prawe?

Ta informacja przyda Ci się przy montażu systemu oraz akcesoriów. Określamy to stojąc na wprost ściany, na której ma być zamontowany system.

W tym miejscu również warto zastanowić się nad montażem pochwytów w drzwiach. Określ, czy będziesz potrzebować jednej czy dwóch klamek, to znaczy czy wystarczy Ci pochwyt z jednej strony drzwi, czy z obu. Pamiętaj, że wybierając wystające modele klamek do montażu z tyłu drzwi musisz przygotować się na to, że drzwi nie będą mogły być rozsunięte do całkowitego otwarcia. Część ramy drzwi z klamką pozostanie w świetle otworu drzwiowego. Rozwiązaniem jest wybór dla tylnej strony drzwi pochwytu INNER, który nie wystaje ponad powierzchnię drzwi i razem z nimi może przesunąć się poza otwór drzwiowy.

W przypadku drzwi przesuwnych istotne jest zdecydowanie, gdzie będzie umieszczona klamka. Na naszej stronie wyboru umiejscowienia pochwytu Inner dokonujesz w bardzo prosty sposób – wystarczy, że klikniesz jedną z dostępnych przy ikon: kolejno przód lewa, przód prawa, tył lewa oraz tył prawa, lub opcję montażu własnego.

Pozostałe klamki przeznaczone są do samodzielnego montażu.

4. Dobór koloru drzwi

Jak dobrać kolor drzwi? Wydawać by się mogło, że to ta część prosta i przyjemna, a jednak – niekoniecznie!

Kolor drzwi tak naprawdę najlepiej zobaczyć, aby podjąć właściwą decyzję. Warto zamówić próbki kolorów, by móc je obejrzeć w rzeczywistym świetle. Podgląd w internecie to nie to samo – kwestia oświetlenia, szczególnie w przypadku drzwi olejowanych, jest niezmiernie istotna, do tego każdy ma inne ustawienia ekranu, barwy mogą więc niesłusznie wydawać się cieplejsze lub chłodniejsze niż w rzeczywistości.

Dlatego zachęcamy do zamówienia próbek, które pozwolą Ci uniknąć pomyłek. Co prawda próbki są płatne, jednak odejmujemy ich wartość od kwoty zamówienia, gdy zdecydujesz się na zakup drzwi przesuwnych. Również co jakiś czas na naszym Instagramie i Facebooku pojawiają się kody promocyjne, które umożliwią Ci uzyskanie darmowych próbek. Koniecznie nas zaobserwuj!

Palety NCS i RAL

Czy w przypadku palet kolorystycznych NCS i RAL też musisz zamówić próbki? W przeciwieństwie do kolorów drzwi olejowanych są to kolory ustandaryzowane, w pewnym sensie bezpieczniejsze, bo w teorii zawsze takie same. Mimo to uważamy, że zawsze lepiej przyjrzeć się rozważanym odcieniom w kontekście konkretnego wnętrza, aby decyzja była w stu procentach świadoma i przemyślana.

5. Montaż drzwi na ścianie kartonowo – gipsowej

Wydaje Ci się, że zakup drzwi przesuwnych uniemożliwia Ci ściana, na której chciałbyś zamontować swoje drzwi? Bez obaw – przedstawimy Ci 3 sposoby, umożliwiające montaż drzwi przesuwnych na ścianie kartonowo-gipsowej. Rozwiązania te pozwolą Ci na zakup drzwi przesuwnych bez względu na to, czy ścianka karton gips już stoi, czy dopiero będziesz ją budować.

Szczegóły znajdziesz w artykule Montaż drzwi przesuwnych na ścianie kartonowo-gipsowej.

6. Wybór systemu

Jak wybrać odpowiedni system do Twoich wymarzonych drzwi przesuwnych? Obecnie w naszej ofercie mamy następujące systemy do drzwi przesuwnych:

Gdzie wybieram system, a gdzie nie?

 • Elegance, Modern, Rustical – w przypadku tych modeli musisz dokupić system przesuwny osobno;
 • Industrial – tu system jest zintegrowany z ramą drzwiową – nie ma potrzeby zakupu osobnego systemu;
 • Minimalist – tu system jest dołączany do drzwi, nie musisz kupować nic dodatkowo.

Przy klasycznych systemach przesuwnych mamy możliwość wybrania wykończenia – eleganckie lub rustykalne Wszystkie drzwi Reno przeznaczone są do montażu na prowadnicach, które mogą być mocowane do ściany lub sufitu. Możesz wybierać spośród kilku zróżnicowanych stylistycznie systemów przeznaczonych dla drzwi przesuwnych z wykończeniem Rustical lub Elegance. Co je wyróżnia?

 • Wykończenie Rustical – śruby wystają z systemu, są dobrze widoczne, dlatego dają efekt bardziej surowy. Świetne do rustykalnych wnętrz.
 • Wykończenie Elegance – eleganckie wykończenie, w którym śruby są mało widoczne. Sprawdza się w urządzaniu minimalistycznych wnętrz.

Z czego składa się system przesuwny?

Do każdego systemu, w zależności od wybranej konfiguracji, dołączamy elementy potrzebne do montażu:

Drzwi jednoskrzydłowe
Drzwi dwuskrzydłowe
Drzwi naprzemienne

Zestaw wieszaków (2szt) wraz z elementami montującymi do drzwi w wybranym wykończeniu – eleganckim lub rustykalnym

2 zestawy wieszaków (2 x 2szt) wraz z elementami montującymi do drzwi w wybranym wykończeniu – eleganckim lub rustykalnym

2 zestawy wieszaków (2 x 2szt) wraz z elementami montującymi do drzwi w wybranym wykończeniu – eleganckim lub rustykalnym

Prowadnica górna (tor jezdny) wraz z elementami montażowymi do ściany: tulejki, wkręty i kołki

Prowadnica górna (tor jezdny) wraz z elementami montażowymi do ściany: tulejki, wkręty i kołki

2 prowadnice górne (tor jezdny) wraz z elementami montażowymi do ściany: tulejki, wkręty i kołki

Zestaw bezpieczeństwa:
– 2 stopery zabezpieczające przed wypadnięciem drzwi
– 2 anty-skoki zabezpieczające przed wyskoczeniem drzwi z toru
– prowadnik dolny (T lub U) zabezpieczający drzwi przed kołysaniem w przód i w tył

Zestaw bezpieczeństwa:
– 4 stopery zabezpieczające przed wypadnięciem drzwi
– 4 anty-skoki zabezpieczające przed wyskoczeniem drzwi z toru
– 2 prowadniki dolny (T lub U) zabezpieczający drzwi przed kołysaniem w przód i w tył

Zestaw bezpieczeństwa:
– 4 stopery zabezpieczające przed wypadnięciem drzwi
– 4 anty-skoki zabezpieczające przed wyskoczeniem drzwi z toru
– 2 prowadniki dolny (T lub U) zabezpieczający drzwi przed kołysaniem w przód i w tył

Wieszaki ścienne Bypass do systemu naprzemiennego w ilości odpowiadającej otworom na prowadnicy

Pamiętaj! W drzwiach naprzemiennych i dwuskrzydłowych nie jest dostępny model systemu przesuwnego Roller.

7. Prowadniki dolne oraz zestaw bezpieczeństwa

Prowadnik dolny to bardzo ważny element drzwi, sprawia, że drzwi przesuwne się nie chyboczą. Wybierając prowadnik, musisz zwrócić uwagę na to, do czego możesz go zamontować. Masz dwie opcje: podłoga lub ściana.

Kiedy wybrać prowadnik montowany do podłogi, a kiedy do ściany?

Prowadnika nie można zamontować do połogi, jeśli korzystasz z ogrzewania podłogowego. Dodatkowo pamiętaj, że montaż prowadnika w podłodze wymaga wywiercenia dziur – dlatego jeśli zależy Ci na nie niszczeniu materiału, którym wyłożona jest podłoga, zalecamy system montowany do ściany.

Prowadnik ścienny zalecany jest również w przypadku, gdy między podłogą a drzwiami chcemy zostawić większą odległość.

Prowadniki dolne montowane do podłogi są za to mniej widoczne i występują w dwóch wariantach:

 • „T” – model w kształcie litery T, chowający się wewnątrz drzwi,
 • „U” – model w kształcie litery U, obejmujący drzwi.

W trosce o to, abyś mógł jak najlepiej dostosować drzwi przesuwne do swoich potrzeb, aktualnie dołączamy do wszystkich systemów przesuwnych oba warianty prowadników dolnych podłogowych.

Zestaw bezpieczeństwa

Bardzo ważny element montażu drzwi to prawidłowo działający zestaw bezpieczeństwa będący częścią systemu przesuwnego.

 1. Prowadnik dolny – o tym elemencie pisaliśmy już wyżej. Jego główna rola to trzymanie drzwi, zapobieganie przed kiwaniem się przód-tył. Drzwi nie powinny nigdy wychodzić z prowadnika, dlatego też odpowiednie wymierzenie elementów jest bardzo ważne!
 2. Stoper do drzwi – element umieszczany na końcu prowadnicy, który zapobiega zsunięciu się lub zjechaniu drzwi z prowadnicy.
 3. Antyskok – to część zestawu bezpieczeństwa montowana na górnej krawędzi drzwi. Sprawia, że drzwi nie wyskoczą z prowadnicy w sytuacji, gdy coś je przypadkiem zablokuje.

Co jeszcze musisz wiedzieć o bezpieczeństwie drzwi przesuwnych? Szkło bezpieczne

Więcej na temat bezpieczeństwa przeczytasz w artykule Systemy bezpieczeństwa w drzwiach przesuwnych, a tymczasem skupmy się na ostatnim kluczowym w tym temacie, mianowicie szkle.

Szkło, z którego wykonujemy wypełnienia w drzwiach przesuwnych szklanych, takich jak te z linii Industrial, to szkło bezpieczne warstwowe (VSG – z niem. Verbund Sicherheits Glas). Co to oznacza w praktyce? Nie jest to szkło hartowane, bo nie ma potrzeby stosowania tego rodzaju szkła w drzwiach!, za to cechują je inne niezmiernie ważne funkcje – przede wszystkim fakt, że nie rozbija się na drobne, ostre kawałki.

Wszystko dzięki temu, że szkło VSG powstaje w wyniku połączenia 2 tafli szklanych za pomocą specjalnej folii PVB lub EVA, która jest odporna na rozerwanie. W konsekwencji nawet jeśli szkło zostanie stłuczone, to nie rozsypie się na kawałki, a pozostanie w jednej części.

Bezpieczeństwo montowania pochwytów

Jak wiesz, do drzwi przesuwnych można również montować pochwyty i zamki. Dostępne modele znajdziesz na naszej stronie w kategorii Klamki. Jeśli chcesz zamontować wystające pochwyty z obu stron drzwi, musisz pamiętać o dostosowaniu pozycji stoperów na prowadnicy, tak aby drzwi zatrzymywały gdy pochwyt zbliży się do krawędzi otworu drzwiowego. Jeśli stopery zostaną zamontowane w nieprawidłowy sposób, pochwyt będzie uderzał o krawędź otworu. Jest to sytuacja niepożądana, dlatego też przed zakupem drzwi przesuwnych powinieneś zastanawiać się nad wyborem pochwytów, zamków oraz miejscem ich zamontowania.

Czy za drzwiami zmieści się kontakt, listwa przypodłogowa itp.?
http://www.architektownia.pl

8. Co zmieści się za drzwiami przesuwnymi? Kontakt, listwa przypodłogowa czy zupełnie nic?

Decydując się na zakup drzwi przesuwnych musisz zdawać sobie sprawę z tego, o czym pisaliśmy przy mierzeniu drzwi – istotny jest nie tylko otwór drzwiowy, lecz także drugie tyle przestrzeni na ścianie obok otworu. Skoro już musisz przeznaczyć ją na otwieranie drzwi, to warto zastanowić się, czy za otwartymi drzwiami zmieści się kontakt, listwa przypodłogowa i inne elementy aranżacji wnętrza?

Wiele zależy od modelu drzwi, jednak z reguły odpowiedź jest twierdząca. W zależności od modelu drzwi, odległość od ściany jest różna.

Jaka jest odległość między drzwiami a ścianą? Drzwi przesuwne a listwy przypodłogowe

Drzwi przesuwne odstają od ściany na około 1,8 cm. Standardowe listwy przypodłogowe, które mają grubość 1,4 cm, włączniki o grubości 0,8-1 cm czy kontakty o grubości 0,9-1,2 cm bez problemu zmieszczą się na ścianie, wzdłuż której przesuwane będzie skrzydło drzwi. Pamiętaj jednak, by przed montażem mierzyć wszystkie tego typu elementy.

Zobacz, jak wymiary prezentują się w przypadku modeli Reno:

Tuleja System przesuwny Grubość drzwi

Dystans

(między drzwiami a ścianą)

20mm SLIM 1,8-2,2 cm 1,5 cm
20mm + 10mm SIMPLE 4 cm 1,3 cm
35mm SIMPLE, ROLLER, PODKOWA, CLASSIC 4 cm 1,8 cm
35mm HAMAK* 4 cm 2,4 cm
20mm + 20mm SIMPLE, ROLLER, PODKOWA, CLASSIC 4 cm 2,3 cm
35mm + 10mm SIMPLE, ROLLER, PODKOWA, CLASSIC 4 cm 2,8 cm

Chcesz nieco pomanewrować odległościami, możesz zastosować tulejkę dystansującą lub zastąpić tulejki znajdujące się w zestawie na inne, zwiększając lub zmniejszając odległość. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Odległość drzwi od ściany w drzwiach przesuwnych.

Jakich narzędzi będziesz potrzebować do montażu drzwi przesuwnych?

9. Jakich narzędzi będziesz potrzebować do montażu drzwi przesuwnych?

Do montażu naszych drzwi przesuwnych będziesz potrzebować kilku narzędzi, ale pamiętaj, że montaż nie jest trudny. Warto jednak do pomocy mieć przynajmniej jedną osobę.

Potrzebne Ci będą:

 • Metrówka
 • Ołówek
 • Wiertarka
 • Poziomica
 • Klucz nasadowy grzechotka
 • Klucz

Sam montaż drzwi jest naprawdę bardzo prosty – najtrudniejsze jest wiercenie otworów w ścianie, poza tym nie powinieneś napotkać żadnych problemów. Dlaczego sugerujemy mieć ze sobą drugą osobę? Przyda się do pomocy np. przy podniesieniu drzwi – będzie zarówno wygodniej, jak i bezpieczniej.

Wiele odpowiedzi na pytania znajdziesz w sekcji Pomoc. Zerknij też na nasz poradnik dotyczący montażu drzwi – umieściliśmy w nim informacje niezbędne do samodzielnego zamontowania wszystkich modeli dostępnych na stronie.

Sprawdź instrukcję montażu – to naprawdę łatwe!

10. Transport drzwi przesuwnych – jak przebiega?

Zastanawiasz się, jak dostarczymy Ci drzwi? Bez obaw – wszystko mamy zaplanowane od A do Z, nasza w tym głowa, by paczka dotarła do Ciebie cało i bezpiecznie.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć:

 1. Drzwi starannie pakujemy.
 2. Zamówienia są dostarczane za pomocą wyspecjalizowanych firm spedycyjnych.
 3. Dostajesz informację o nadaniu przesyłki wraz z kodem śledzenia.
 4. Drzwi zostaną dostarczone i wniesione pod wskazane adres przez doświadczony, dwuosobowy zespół, niezależnie od piętra na którym mieszkasz.
 5. Pamiętaj proszę, aby w obecności kierowcy sprawdzić, czy przesyłka nie jest obita i nie nosi śladów zniszczenia! Ewentualne uszkodzenia czy problemy powinny być widoczne już na zewnątrz opakowania. Wiemy, że kurierzy lubią uciekać, ale dla dobra Twojego procesu reklamacyjnego lepiej ich zatrzymaj 😉

W przypadku dodatkowych pytań związanych z zakupem drzwi przesuwnych zachęcamy do kontaktu. Jesteśmy, wraz z całą naszą wiedzą, gotowi do pomocy.

FAQ

1. Czy montaż drzwi przesuwnych jest trudny?

Często dostajemy pytanie o to, czy montaż drzwi przesuwnych jest trudny. Jeśli posiadasz podstawowe umiejętności techniczne i masz do pomocy drugą osobę, montaż nie jest trudny! Wymaga bardzo podstawowych narzędzi – jeśli poradzisz sobie z wywierceniem otworów w ścianie, reszta będzie tylko łatwiejsza.

2. Jak zmierzyć drzwi przesuwne?

Musisz zmierzyć kilka wartości, aby wybrać właściwy rozmiar drzwi przesuwnych. Najważniejsze są: pomiar szerokości oraz wysokości otworu drzwiowego, do których należy dodać odpowiedni zapas: ok. 10 cm na szerokość oraz w przypadku drzwi Minimalist dodatkowo 10 cm na wysokość. Ostatni pomiar to określenie, czy system przesuwny zmieści się pod sufitem – musisz zostawić tam określoną odległość: min 2 cm w przypadku modelu Minimalist oraz 15-22 cm w przypadku większości innych modeli drzwi. Więcej informacji znajdziesz w naszym poradniku zakupowym.

3. Czy mogę zamontować drzwi na ścianie kartonowo – gipsowej?

Tak, to możliwe. Są różne sposoby żeby zabezpieczyć taki montaż – wiele zależy od wystroju, modelu drzwi i innych aspektów. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Zobacz także:

2 thoughts on “10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem drzwi przesuwnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *