10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem drzwi przesuwnych

Wybór oraz zakup drzwi przesuwnych do domu zawsze wiąże się ze stresem. Dlatego stworzyliśmy ten tekst, by przybliżyć Wam drogę, którą trzeba przebyć od planowania do cieszenia się już zamontowanymi drzwiami przesuwnymi.

Zapraszamy do poradnika z którym powinieneś zapoznać się przed tym jak zdecydujesz się na zakup drzwi przesuwnych

Jak zaplanować zakup drzwi?

1. Zakup drzwi

Ponieważ czas oczekiwania na drzwi wynosi od 4 do 8 tygodni, dlatego zaplanuj zakup drzwi przesuwnych z wyprzedzeniem. Przy projektach indywidualnych ten okres wydłuża się do 8 tygodni. Na wybór drzwi klienci przeznaczają średnio ok 7 dni, jeśli w planach masz zamówienie próbek, ten czas może wynieść 14 dni.

1.725,003.225,00
1.725,003.225,00
3.900,005.649,00
1.900,002.599,00
Jak wymierzyć wnękę na drzwi?

2. Mierzenie wnęki na drzwi

Zacznij od wyznaczenia miejsca gdzie chcesz zamontować drzwi. Standardowy otwór drzwiowy ma 90 cm (bez ościeżnicy) oraz od 206 do 208 cm wysokości. Drzwi powinny być szersze od otworu drzwiowego, dlatego optymalny zapas to 10 cm, ponieważ pozwala on na swobodne umieszczenie prowadnika dolnego oraz dzięki takiemu zapasowi nie widać otworu. Minimalny zapas wynosi 4 cm. Po zmierzeniu będziesz wiedzieć jakiej wielkości powinieneś zakupić drzwi przesuwnych. Wkrótce na naszej stronie będziesz mógł porać poradnik zakupowy.

Pamiętaj, że drzwi montowane są od 1 cm nad ziemią.

System zajmuje od 15 cm (np. SIMPLE) do 22 cm (np. ROLLER). Jest to odległość potrzebna ponad drzwiami do prawidłowego montażu drzwi.

Jednak co w przypadku gdy wnęka w Twoim wnętrzu nie mieści się w standardowych ramach? Zakup drzwi przesuwnych również jest możliwy. Niestandardowe wymiary nie są dla nas problemem, ponieważ wykonamy dla Ciebie drzwi w dowolnym rozmiarze. Wystarczy, że klikniesz „Zamów wycenę” i podasz nam wymiary jakie Cię interesują.

Trzeba pamiętać, że drzwi muszą mieć się gdzie przesuwać, więc szerokość zamawianych przez Ciebie drzwi, powinna mieścić się na ścianie obok wnęki, koniecznie rozeznaj się w tym temacie przed tym jak zdecydujesz się na zakup drzwi przesuwnych.

Czy moje drzwi są lewe czy prawe?

3. Drzwi: lewe czy prawe?

Ta informacja przyda Ci się przy montażu systemu oraz akcesoriów. Określamy to stojąc na wprost ściany na której ma być zamontowany system.

Drzwi lewe otwierają się na lewą stronę, ale klamkę mają po prawej. Drzwi prawe otwierają się na prawą stronę, a klamka powinna być umieszczona po lewej.

W tym miejscu również warto zastanowić się nad montażem pochwytów w drzwiach. Zastanów się czy będziesz potrzebować jednej czy dwie klamki. Wybierając wystające modele musisz przygotować się na to, że drzwi nie będą mogły całkowicie chować się za ścianą. Rozwiązaniem jest wybór pochwytu INNER, który nie wystaje z drzwi i razem z nimi może schować się za ścianę.

Jak dobrać kolor drzwi?

4. Dobór koloru drzwi

Kolor drzwi najlepiej dobierzesz widząc go. Warto więc najpierw zapoznać się z naszym artykułem, a następnie zamówić próbki kolorów, by móc je obejrzeć w rzeczywistym świetle. Próbki są płatne, jednak odejmujemy ich wartość od kwoty zamówienia gdy zdecydujesz się na zakup drzwi przesuwnych. Również co jakiś czas na naszym Instagramie i Facebooku pojawiają się kody promocyjne, które umożliwią Ci uzyskanie darmowych próbek. Koniecznie nas zaobserwuj!

Czy mogę zamontować drzwi na ścianie kartonowo - gipsowej?
www.babamadom.pl

5. Montaż drzwi na ścianie kartonowo – gipsowej

Wydaje Ci się, że zakup drzwi przesuwnych uniemożliwia Ci ściana, na której chciałbyś zamontować swoje drzwi? W tym artykule przedstawiamy 3 sposoby, umożliwiające montaż drzwi przesuwnych na ścianie kartonowogipsowej. Rozwiązania te pozwolą Ci na zakup drzwi przesuwnych bez względu na to, czy ścianka karton gips już stoi, albo gdy dopiero będziesz ją budować.

Jak wybrać system?

6. Wybór systemu

Obecnie w naszej ofercie mamy następujące systemy do drzwi przesuwnych.

W naszej ofercie znajdziecie trzy kolekcje – Industrial, Elegance oraz Rustical, a także systemy do montażu drzwi przesuwnych. Wszystkie nasze drzwi są montowane na prowadnikach, które mogą być mocowane do ściany lub sufitu. Możecie wybierać spośród dziesięciu zróżnicowanych stylistycznie systemów przeznaczonych dla drzwi przesuwnych z wykończeniem Rustical lub Elegance.

Wykończenie Rustical – śruby wystające z systemu, dlatego dają efekt bardziej rustykalny. Wykończenie Elegance – eleganckie wykończenie, ponieważ śruby są mało widoczne.

Do każdego systemu, w zależności od wybranej konfiguracji, dołączamy elementy potrzebne do montażu:

Drzwi jednoskrzydłowe
Drzwi dwuskrzydłowe
Drzwi naprzemienne

Zestaw wieszaków (2szt) wraz z elementami montującymi do drzwi w wybranym wykończeniu – eleganckim lub rustykalnym

2 zestawy wieszaków (2 x 2szt) wraz z elementami montującymi do drzwi w wybranym wykończeniu – eleganckim lub rustykalnym

2 zestawy wieszaków (2 x 2szt) wraz z elementami montującymi do drzwi w wybranym wykończeniu – eleganckim lub rustykalnym

Prowadnica górna (tor jezdny) wraz z elementami montażowymi do ściany: tulejki, wkręty i kołki

Prowadnica górna (tor jezdny) wraz z elementami montażowymi do ściany: tulejki, wkręty i kołki

2 prowadnice górne (tor jezdny) wraz z elementami montażowymi do ściany: tulejki, wkręty i kołki

Zestaw bezpieczeństwa:
– 2 stopery zabezpieczające przed wypadnięciem drzwi
– 2 anty-skoki zabezpieczające przed wyskoczeniem drzwi z toru
– prowadnik dolny (T lub U) zabezpieczający drzwi przed kołysaniem w przód i w tył

Zestaw bezpieczeństwa:
– 4 stopery zabezpieczające przed wypadnięciem drzwi
– 4 anty-skoki zabezpieczające przed wyskoczeniem drzwi z toru
– 2 prowadniki dolny (T lub U) zabezpieczający drzwi przed kołysaniem w przód i w tył

Zestaw bezpieczeństwa:
– 4 stopery zabezpieczające przed wypadnięciem drzwi
– 4 anty-skoki zabezpieczające przed wyskoczeniem drzwi z toru
– 2 prowadniki dolny (T lub U) zabezpieczający drzwi przed kołysaniem w przód i w tył

Wieszaki ścienne Bypass do systemu naprzemiennego w ilości odpowiadającej otworom na prowadnicy

Jak wybrać prowadnik dolny oraz inne akcesoria?
www.babamadom.pl

7. Prowadniki dolne oraz inne akcesoria

Wybierając prowadnik dolny musisz zorientować się do czego możesz go zamontować. Ponieważ przypadku prowadników dolnych mamy dwie opcje: podłoga lub ściana. Prowadnika dolnego nie można zamontować do połogi w przypadku kiedy zamontowane jest ogrzewanie podłogowe, również należy pamietać, że przy jego montażu trzeba wywiercić dziury w podłodze. Jeśli więc zależy nam na nieniszczeniu materiału, którym wyłożona jest podłoga, również zalecamy system montowany do ściany. Prowadnik ścienny zalecany jest również w przypadku, gdy między podłogą, a drzwiami chcemy zostawić większą odległość. Prowadniki dolne są za to mniej widoczne i występują w dwóch wariantach:

  • „T” – model w kształcie litery T, chowający się wewnątrz drzwi
  • „U” – model w kształcie litery U, obejmujący drzwi.

Prowadnik dolny sprawa, że drzwi przesuwne się nie chyboczą.

Można również montować pochwyty i zamki do drzwi przesuwnych. Dostępne modele znajdziesz tutaj. W przypadku kiedy chcesz zamontować pochwyty z dwóch stron, musisz pamiętać, że drzwi nie powinny całkowicie chować się za ścianą. Ponieważ w momencie zamykania, zamontowany prawidłowo pochwyt będzie zatrzymywał się przed ścianą. Jeśli jednak drzwi zostaną zamontowane w nieprawidłowy sposób pochwyt będzie uderzał o ścianę. Dlatego nad pochwytami oraz zamkami powinieneś zastanawiać się przed zakupem drzwi przesuwnych.

Czy za drzwiami zmieści się kontakt, listwa przypodłogowa itp.?
http://www.architektownia.pl

8. Kontakt, listwa przypodłogowa itp, czy zmieszczą się za drzwiami

Drzwi przesuwne odstają od ściany na około 1,8 cm. Standardowe listwy przypodłogowe, które mają grubość 1,4 cm, włączniki o grubości 0,8-1 cm czy kontakty – 0,9-1,2 cm, bez problemu zmieszczą się na ścianie, wzdłuż której przesuwane będzie skrzydło drzwi. Pamiętaj jednak, by przed montażem mierzyć wszystkie tego typu elementy. Cały artykuł poświęcony odległości drzwi od ściany znajdziesz tutaj, tam również możesz zapoznać się z możliwościami modyfikacji tej odległości.

Jakich narzędzi będziesz potrzebować do montażu drzwi przesuwnych?

Do montażu naszych drzwi przesuwnych będziesz potrzebować kilku niezbędnych narzędzi. Warto również do pomocy mieć przynajmniej jedną osobę.

Potrzebne będą:

  • Metrówka
  • Ołówek
  • Wiertarka
  • Poziomica
  • Klucz nasadowy grzechotka
  • Klucz
Jak dostarczymy Ci drzwi?
www.babamadom.pl

10. Transport drzwi

Drzwi starannie pakujemy. Zamówienia są dostarczane za pomocą wyspecjalizowanych firm spedycyjnych. W przypadku drzwi o wymiarach do 100 x 230 cm (oprócz modelu Lara) kierowca wniesie drzwi do domu lub do pierwszego piętra w bloku mieszkalnym lub na wyższe piętra jeżeli w budynku jest działająca winda, do której można wnieść drzwi (jest odpowiednich rozmiarów). W obecności kierowcy proszę sprawdzić czy przesyłka nie jest obita i nie nosi śladów zniszczenia.

W przypadku dodatkowych pytań związanych z zakupem drzwi przesuwnych zachęcamy do kontaktu. Jesteśmy, wraz z naszą wiedzą gotowi do pomocy.

Link do instrukcji montażu znajdziesz tutaj.

Często dostajemy pytanie czy montaż drzwi przesuwnych jest trudny. Jeśli posiadasz podstawowe umiejętności techniczne i masz do pomocy drugą osobę montaż nie jest trudny.

Zobacz także:

2 thoughts on “10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem drzwi przesuwnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *