Odległość drzwi od ściany w drzwiach przesuwnych

Osoby zainteresowane zakupem naszych produktów, często pytają o odległość na jaką drzwi przesuwne odstają od ściany po zamontowaniu. Czy w ich montażu nie będą przeszkadzać listwy przypodłogowe, włączniki i kontakty, jak również czy drzwi przesuwne są szczelne? Z poniższego artykułu dowiesz się, od czego zależy odległość drzwi przesuwnych od ściany, ile ona wynosi, a co z tym idzie, poznasz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Montaż drzwi przesuwnych, a odległość od ściany

Drzwi przesuwne naścienne poruszają się wzdłuż ściany, umożliwia to prowadnica górna z rolkami jezdnymi oraz prowadnik dolny lub kółka. Aby zapewnić bezpieczny i trwały montaż, prowadnica górna mocowana jest do ściany nad otworem drzwiowym za pomocą śrub o długości 10 cm. Śruby wchodzą w ścianę na około 6 cm.

Po dokonaniu montażu systemu przesuwnego i zamocowaniu skrzydeł drzwi o grubości 4 cm, przy standardowym montażu odległość ściany wynosi około 1,5 cm dla systemów Smart lub 1,8 cm dla systemów Standard. Grubość 4 cm mają skrzydła drzwi wszystkich modeli Reno z linii Elegance i Rustical.

Odległość ta zależy także od zastosowanego systemu. System Hamak montowany od góry drzwi i przystosowany do drzwi o grubości od 3,5 do 4 cm, sprawia, że ta odległość jest większa i wynosi 2,1 cm dla systemów Smart lub 2,4 cm dla systemów Standard (przy 4 cm grubości skrzydła). Dla modelu Hamak dystans między ścianą a drzwiami będzie większy o 0,6 cm w porównaniu z innymi systemami.

Z kolei model Lara z linii Industrial jest cieńszy, co przy zastosowaniu zintegrowanych wieszaków typu Hamak daje odstęp od ściany ok 2,5 cm dla systemu Smart lub 2,8 cm dla systemu Standard. Modele Loft i Piano, oraz modele ze szkłem (Atelier, Verriere i Glasso)  przy całkowitej grubości skrzydła 4 cm odstają od ściany na odległość 2,1 cm dla systemu Smart lub 2,4 cm dla systemu Standard.

Dla cienkich drzwi przygotowaliśmy specjalne rozwiązanie. System przesuwny SLIM został wykonany z myślą o drzwiach przesuwnych o małej grubości. Pozwala na zmniejszenie odstępu między skrzydłem drzwi a ścianą do 1,5 cm. Znajduje szczególne zastosowanie dla drzwi przesuwnych wykonywanych z płyty meblowej o standardowej grubości 1,8 cm. W tym przypadku perfekcyjnym rozwiązaniem jest właśnie system przesuwny SLIM pozwalający zoptymalizować odległość między drzwiami a ścianą. System ten może być stosowany dla wszystkich długości prowadnicy.

New

Systemy dla osób niepełnosprawnych

Pojedynczy SMART

898,001.298,00

Systemy drzwi przesuwnych

HAMAK

549,001.898,00

Systemy drzwi przesuwnych

ROLLER

649,00799,00

Systemy drzwi przesuwnych

SLIM (do cienkich drzwi)

549,00999,00

Odległość między drzwiami, a kontaktami i listwami przypodłogowymi

Jeśli założymy, że drzwi przesuwne odstają od ściany na około 1,8 cm, standardowe listwy przypodłogowe, które mają grubość 1,4 cm, włączniki o grubości 0,8-1 cm czy kontakty – 0,9-1,2 cm, bez problemu zmieszczą się na ścianie, wzdłuż której przesuwane będzie skrzydło drzwi. Pamiętaj jednak, by przed montażem zmierzyć wszystkie tego typu elementy.

PS: 1,8 cm to wcale nie tak dużo! To tyle co wąski pasek do zegarka – kot się nie przeciśnie! 😉

Uwaga! Zwróć uwagę, czy ściana, na której montujesz drzwi przesuwne jest prosta! W przeciwnym wypadku coś (listwa, kontakt, etc.) może stanąć Twoim drzwiom na drodze!

 

Co zrobić, w przypadku, gdy listwy lub kontakt odstają od ściany więcej niż 1,8 cm lub potrzebujesz zmniejszyć odstęp?

W takim wypadku masz do wyboru dwa rozwiązania. Po pierwsze, możesz zastosować tulejkę dystansującą. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskasz kilka dodatkowych opcji zwiększenia lub zmniejszenia odległości między ścianą, a drzwiami.

Dzięki zastosowaniu tulei o różnych wielkościach możemy uzyskać odległość do 2,8 cm lub zmniejszyć nawet do 1,3 cm. Większy dystans między drzwiami, a ścianą pozwala na powieszenie obrazów i zdjęć. Mniejszy daje większą szczelność i zostawia więcej przestrzeni w pomieszczeniu. Poniższa tabelka prezentuje możliwości jakie daje łączenie różnej wielkości tulejek.

Tuleja System przesuwny Grubość drzwi

Dystans

(między drzwiami a ścianą)

20mm SLIM 1,8-2,2 cm 1,5 cm
28mm Smart SIMPLE, Smart ROLLER 4 cm 1,5 cm
28mm Smart HAMAK* 4 cm 2,1 cm
20mm + 10mm Standard SIMPLE 4 cm 1,3 cm
35mm Standard SIMPLE, Standard ROLLER 4 cm 1,8 cm
35mm Smart SIMPLE, Smart ROLLER 4 cm 2,2 cm
35mm Standard HAMAK* 4 cm 2,4 cm
28mm + 10mm Smart SIMPLE, Smart ROLLER 4 cm 2,8 cm
35mm + 10mm Standard SIMPLE, Standard ROLLER 4 cm 2,8 cm

*Dla systemu Hamak w pozostałych konfiguracjach dystans między drzwiami a ścianą będzie większy o 0,6 cm od pozostałych systemów.

Należy jednak pamiętać, że nie ma możliwości montażu więcej niż jednej tulejki.

Po drugie możesz ‘zaoszczędzić’ cenne milimetry decydując się na cieńsze drzwi, które dadzą Ci dodatkową przestrzeń – nawet do 2,5 cm.

Obrazki na sąsiadującej ścianie? Dobry pomysł!

drzwi przesuwne naprzemienne - ciekawe rozwiązanie nie tylko do szafy

Odległość jaka powstaje między drzwiami przesuwnymi, a ścianą ma również swoje aranżacyjne zalety. Pozwala ona na przykład na umieszczenie na ścianie, wzdłuż której otwierać się będą drzwi, plakatów, grafik czy modnego łapacza snów! Takie dekoracje, jeśli nie będą odstawały od ściany na więcej niż szczelina, jaka powstanie po zamontowaniu drzwi przesuwnych, nie będą w żaden sposób przeszkadzały w ich użytkowaniu. Co więcej, pomogą Ci dodatkowo podkreślić charakter wnętrza!

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *