Odległość drzwi od ściany w drzwiach przesuwnych

Osoby zainteresowane zakupem naszych produktów, często pytają o odległość na jaką drzwi przesuwne odstają od ściany po zamontowaniu. Czy w ich montażu nie będą przeszkadzać listwy przypodłogowe, włączniki i kontakty, jak również czy drzwi przesuwne są szczelne? Z poniższego artykułu dowiesz się, od czego zależy odległość drzwi przesuwnych od ściany, ile ona wynosi, a co z tym idzie, poznasz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Montaż drzwi przesuwnych, a odległość od ściany

Drzwi przesuwne naścienne poruszają się wzdłuż ściany, umożliwia to prowadnica górna z rolkami jezdnymi oraz prowadnik dolny lub kółka. Aby zapewnić bezpieczny i trwały montaż, prowadnica górna mocowana jest do ściany nad otworem drzwiowym za pomocą śrub o długości 100 mm. Śruby wchodzą w ścianę na około 60 mm.

Po dokonaniu montażu systemu przesuwnego i zamocowaniu skrzydeł drzwi o grubości 40 mm, przy standardowym montażu odległość ściany wynosi około 18 mm. Grubość 40 mm mają skrzydła drzwi wszystkich modeli Reno z linii Elegance i Rustical.

Odległość ta zależy także od zastosowanego systemu. System Hamak montowany od góry drzwi i przystosowany do drzwi o grubości od 35 do 40 mm, sprawia, że ta odległość jest większa i wynosi 24 mm (przy 40 mm grubości skrzydła). Dla tego systemu dystans między ścianą a drzwiami będzie większy o 6 mm w porównaniu z innymi systemami.

Z kolei modele z linii Industrial (Osbe) są cieńsze i mają grubość 23 mm, co przy zastosowaniu zintegrowanych wieszaków Hamak daje odstęp ok 30 mm od ściany. Modele Loft i Piano, oraz modele ze szkłem (Atelier, Verriere i Glasso)  przy całkowitej grubości skrzydła 40mm odstają od ściany na odległość 24mm.

Dla cienkich drzwi przygotowaliśmy specjalne rozwiązanie. System przesuwny SLIM został wykonany z myślą o drzwiach przesuwnych o małej grubości. Pozwala na zmniejszenie odstępu między skrzydłem drzwi a ścianą do 15mm. Znajduje szczególne zastosowanie dla drzwi przesuwnych wykonywanych z płyty meblowej o standardowej grubości 18mm. W tym przypadku perfekcyjnym rozwiązaniem jest właśnie system przesuwny SLIM pozwalający zoptymalizować odległość między drzwiami a ścianą. System ten może być stosowany dla wszystkich długości prowadnicy.

Odległość między drzwiami, a kontaktami i listwami przypodłogowymi

Jeśli założymy, że drzwi przesuwne odstają od ściany na około 18 mm, standardowe listwy przypodłogowe, które mają grubość 14 mm, włączniki o grubości 8-10 mm czy kontakty – 9-12mm, bez problemu zmieszczą się na ścianie, wzdłuż której przesuwane będzie skrzydło drzwi. Pamiętaj jednak, by przed montażem zmierzyć wszystkie tego typu elementy.

PS: 18 mm to wcale nie tak dużo! To tyle co wąski pasek do zegarka – kot się nie przeciśnie! 😉

Uwaga! Zwróć uwagę, czy ściana, na której montujesz drzwi przesuwne jest prosta! W przeciwnym wypadku coś (listwa, kontakt, etc.) może stanąć Twoim drzwiom na drodze!

 

Co zrobić, w przypadku, gdy listwy lub kontakt odstają od ściany więcej niż 18 mm lub potrzebujesz zmniejszyć odstęp?

W takim wypadku masz do wyboru dwa rozwiązania. Po pierwsze, możesz zastosować tulejkę dystansującą. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskasz kilka dodatkowych opcji zwiększenia lub zmniejszenia odległości między ścianą, a drzwiami.

Dzięki zastosowaniu tulei o różnych wielkościach możemy uzyskać odległość do 28 mm lub zmniejszyć nawet do 13 mm. Większy dystans między drzwiami, a ścianą pozwala na powieszenie obrazów i zdjęć. Mniejszy daje większą szczelność i zostawia więcej przestrzeni w pomieszczeniu. Poniższa tabelka prezentuje możliwości jakie daje łączenie różnej wielkości tulejek.

Tuleja System przesuwny Grubość drzwi

Dystans

(między drzwiami a ścianą)

20mm SLIM 18-22mm 15mm
20mm + 10mm SIMPLE, ROSSA 40mm 13mm
35mm SIMPLE, ROLLER, PODKOWA, CLASSIC, ROSSA 40mm 18mm
35mm HAMAK* 40mm 24mm
20mm + 20mm SIMPLE, ROLLER, PODKOWA, CLASSIC, ROSSA 40mm 23mm
35mm + 10mm SIMPLE, ROLLER, PODKOWA, CLASSIC, ROSSA 40mm 28mm

*Dla systemu Hamak w pozostałych konfiguracjach dystans między drzwiami a ścianą będzie większy o 6mm od pozostałych systemów.

Należy jednak pamiętać, że nie ma możliwości montażu więcej niż jednej tulejki.

Po drugie możesz ‘zaoszczędzić’ cenne milimetry decydując się na cieńsze drzwi, które dadzą Ci dodatkową przestrzeń – nawet do 25 mm.

Obrazki na sąsiadującej ścianie? Dobry pomysł!

drzwi przesuwne naprzemienne - ciekawe rozwiązanie nie tylko do szafy

Odległość jaka powstaje między drzwiami przesuwnymi, a ścianą ma również swoje aranżacyjne zalety. Pozwala ona na przykład na umieszczenie na ścianie, wzdłuż której otwierać się będą drzwi, plakatów, grafik czy modnego łapacza snów! Takie dekoracje, jeśli nie będą odstawały od ściany na więcej niż szczelina, jaka powstanie po zamontowaniu drzwi przesuwnych, nie będą w żaden sposób przeszkadzały w ich użytkowaniu. Co więcej, pomogą Ci dodatkowo podkreślić charakter wnętrza!

Szukasz inspiracji? Zajrzyj na naszego bloga…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *