Industrialne wnętrze

Wywiad z architektą Katarzyną Moszarą, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Projekty Pani Katarzyny można zobaczyć:

Facebook – https://www.facebook.com/KMwnetrza/

Instagram – https://www.instagram.com/kmwnetrza/

Behance – https://www.behance.net/katarzynamoszara

Homebook: https://www.homebook.pl/profil/kmwnetrza

 

Industrialne wnętrze – czyli jakie? Jakie są składniki, które tworzą loftowy styl?

Oglądając filmy i seriale, których akcja rozgrywa się w dużej mierze w Nowym Jorku, naszą uwagę mogą zwrócić mieszkania głównych bohaterów (przeważnie artystów). Są to otwarte przestrzenie w pofabrycznych budynkach, z wysokim stropem, dużymi oknami ze szprosami i betonowymi lub ceglanymi ścianami. Taką scenografię śmiało mogę nazwać industrialnym wnętrzem! Takie stylizacje znajdziecie między innymi w filmie RENT czy serialu New Girl.

Czy w małym mieszkaniu można urządzić się wnętrze w stylu loftowym?

Wszystkie składniki loftowego wnętrza możemy z powodzeniem przenieść do naszego niewielkiego M. Pierwsza zasada – im mniej podziałów w mieszkaniu, tym przestrzeń będzie wydawała się większa. W chwili, gdy nie masz możliwości usunięcia większości ścianek, lub potrzebujesz trochę prywatności, świetnym rozwiązaniem mogą okazać się drzwi przesuwne ze szkłem. Metalowe ramy nadadzą wnętrzom charakteru, a dzięki przeszkleniu, światło bez problemu dotrze do sąsiedniego pomieszczenia.

Innym industrialnym elementem, który w prosty sposób możemy przemycić do małego mieszkania jest ściana wykonana z cegły lub betonu. Decydując się na cegłę we wnętrzu mamy kilka opcji wykończenia – cegły z rozbiórki, które są dostępne w postaci licowanych płytek czy imitacje cegieł wykonanych z betonu, gipsu lub innych materiałów. Pierwszy wariant jest w 100% unikalny i ekologiczny. Płytki powstają wówczas z cegły pochodzącej z burzonych budynków zabytkowych czy domów wielopokoleniowych. Takie rozwiązanie ma swoje plusy – dzięki temu możemy przenieść kawałek historii do naszego mieszkania. Drugie rozwiązanie jest bardziej budżetowe i szerzej dostępne – między innymi w marketach budowlanych.

Industrialne meble, na co zwracać uwagę?

Styl industrialny jest na tyle swobodny, że możemy puścić wodzę fantazji, łączyć materiały, faktury czy kolory. Jeżeli chcielibyśmy jednak stworzyć podręcznikową wersję loftu to najbardziej charakterystycznymi elementami dla tego stylu są drewniane meble, które wyglądają na używane – przetarcia, plamy czy naturalne sęki są mile widziane. Industrialne meble lubią kontrasty. Dobrym połączeniem jest wspomniane wcześniej drewno z mocnymi metalowymi detalami. Przykładem zastosowania takiego rozwiązania mógłby być – ażurowy regał wykonany w całości z metalu malowanego na czarno z drewnianymi naturalnymi półkami czy stół z mocnym dębowym blatem na metalowej ramie.

Materiały we wnętrzu industrialnym. Co używać a czego unikać?

Jeżeli chcemy wprowadzić do naszego mieszkania fabryczny klimat, warto wykorzystać takie materiały jak: płyty pilśniowe lub betonowe, surowe deski, metalowe konstrukcje czy rury. Mogą one pełnić dowolne funkcje – służyć do wykończenia ściany, tworzyć siedziska czy półki. We wnętrzu dobrze sprawdzą się również przeszklenia w wyraźnych, skontrastowanych ramach.

Beton i jego rodzaje. Wiemy, że beton betonowi nierówny, jak wybrać taki, żeby wyglądał dobrze?

Beton dekoracyjny na ścianie nada całemu wnętrzu nieco industrialny i loftowy charakter. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele propozycji takiego wykończenia. Najczęściej beton umieszczamy na ścianach, jako tło dla zabudowy TV, sypialni za łóżkiem, w kuchni lub w łazience – sprawdzi się praktycznie w każdym miejscu! Niewielkim nakładem pracy możemy osiągnąć efektywny i charakterystyczny element dla mieszkania.

Płyty z betonu architektonicznego świetnie sprawdzają się jako nowoczesne materiały wykończeniowe. Najczęściej wykorzystywane są jako panele ścienne. Mogą mieć różne wykończenie – gładkie z charakterystycznymi „wżerami” lub o strukturze trawertynu.

Chcąc uzyskać efekt betonu na dużej powierzchni, bez widocznych łączeń (jak w przypadku betonu architektonicznego), dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie produktów imitujących beton. Tynk dekoracyjny czy farba betonowa w taki wypadku sprawdzi się rewelacyjnie. Trzeba jedynie pamiętać, aby przed rozpoczęciem prac, przygotować powierzchnię według zaleceń producenta oraz stosować się do jego wskazówek. Jeżeli będziemy postępować według instrukcji nasza betonowa ściana będzie prezentować się jak należy!

Decydując się na betonowe wykończenie w wilgotnych pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia, warto pomyśleć o mikrocemencie. Prócz walorów estetycznych charakteryzuje się on trwałością, łatwością w aplikacji oraz utrzymaniu czystości. Po impregnacji, mikrocement staje się całkowicie wodoodporny, dlatego może być stosowany również w kabinach prysznicowych.

Otwarte wnętrza, co łączyć ze sobą a co odgradzać?

Styl industrialny lubi otwartą przestrzeń. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że nie wszystkie pomieszczenia nadają się do ekspozycji. Połączenie przedpokoju z salonem i kuchnią czy sypialni z prywatną łazienką jest dobrym pomysłem, jednak ma to swoje minusy np. kiedy chcielibyśmy uzyskać trochę prywatności lub ukryć kuchenne przygotowania. Nie każde pomieszczenie musimy oddzielać od siebie drzwiami. Jest kilka ciekawych pomysłów, w jaki sposób łączyć ze sobą wnętrza jednocześnie wyznaczając strefy w mieszkaniu. W związku z tym, że industrialne meble z reguły mają metalową i ażurową konstrukcję, świetnie sprawdzą się jako funkcjonalna ścianka działowa, która nie przytłoczy wnętrza. Chcąc oddzielić strefę dzienną od strefy prywatnej, jaką może być sypialnia, warto pomyśleć o przeszkleniach. Szklana ściana z metalowymi szprosami czy drzwi przesuwne w loftowym klimacie nadadzą mieszkaniu industrialnego sznytu.

Subiektywny wybór ciekawych loftowych dodatków.

Jak uzyskać 100% loftu w lofcie? Oczywiście dodatkami i akcesoriami! Nic tak nie działa na wnętrze tak jak detale! W związku z utrzymującym się industrialnym trendem, na rynku możemy znaleźć nieskończoną ilość dodatków, które nadadzą klimatu w loftowym mieszkaniu. Świetnie sprawdzają się wówczas zegary, lustra, wazy czy kwietniki. Poniżej przedstawiam siedem moich propozycji elementów wykończenia, które pomogą dopełnić industrialny look:

Drzwi przesuwne

ATELIER 4

3.700,005.849,00

Drzwi przesuwne

VERRIERE

4.400,006.549,00

Drzwi przesuwne

LARA (z lustrem)

2.000,002.949,00

Drzwi przesuwne

ATELIER 1

3.700,005.849,00

1.Drzwi przesuwne Glasso, Verriere, Atelier, RENO

2.Zegar wiszący Factory, Kare Design

3.Plakat Linear 1 – Ostrów Tumski, Jola Wołąkiewicz Art.

4.Lustro na sznurku Twist, GieraDesign

5.Lampa wisząca Cgpyramid15, Copel

6.Półka Hangout, Interstil Interior

7.Stolik kawowy Ortiz Ø80 cm, Actona

Przejdź do sklepu

Zobacz także:

One thought on “Industrialne wnętrze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *