Montaż drzwi przesuwnych – jak wykonać?

Podczas urządzania małego mieszkania nierzadko liczy się każdy centymetr kwadratowy. Jednym ze sposobów na zyskanie dodatkowej przestrzeni jest montaż drzwi przesuwnych, jedno- lub dwuskrzydłowych. Wbrew pozorom to bardzo proste zadanie, które z powodzeniem zrealizujesz we własnym zakresie. Zaledwie 3 kroki dzielą Cię od tego, aby cieszyć się ogromną funkcjonalnością tych systemów drzwiowych. W artykule znajdziesz instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy montażowe – przeczytaj ją już teraz!

Drzwi przesuwne pasują do każdego wnętrza

Na początek powinieneś poznać najważniejsze zalety systemów drzwiowych, bo oszczędność miejsca to dopiero ich początek. Kolejną jest to, że doskonale komponują się z każdym wnętrzem. Możesz je zastosować niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem nowoczesnego stylu urządzania mieszkań, czy klasycznego.

Do innych ważnych zalet tego rozwiązania należy zaliczyć:

  • wyjątkowo prosty montaż – dzięki przejrzystej instrukcji drzwi przesuwne, jedno- lub dwuskrzydłowe, zamontujesz we własnym zakresie bez konieczności posiadania specjalistycznych narzędzi,
  • wygodę obsługi – skrzydła bardzo lekko przesuwają się po prowadnicy, więc można je zamykać i otwierać bez konieczności używania dużej siły,
  • ochronę mebli, ścian i przede wszystkim drzwi – eliminujesz ryzyko obijania występujące w przypadku klasycznych rozwiązań.

Montaż drzwi przesuwnych w 3 krokach – sprawdź, jakie to proste!

Brak wiedzy technicznej to żadna przeszkoda do tego, aby we własnym zakresie poradzić sobie z montażem takiego systemu. Na naszej stronie internetowej znajdziesz instrukcje do wszystkich modeli drzwi przesuwnych, które w przejrzysty sposób pokazują kolejne etapy instalacji.

Szczegóły tego procesu mogą różnić się zależnie od modelu systemu przesuwnego oraz tego, czy wybierasz model jedno- czy dwuskrzydłowy. Jednak w praktycznie każdym przypadku obejmuje on 3 podstawowe kroki.

  1. Montaż prowadnicy

  2. Przykręcenie wieszaków – dotyczy wyłącznie drewnianych modeli

  3. Zamocowanie systemów bezpieczeństwa

Krok 1 – montaż prowadnicy do drzwi przesuwnych

Prowadnica jest kluczowym elementem systemów przesuwnych – to po niej przesuwają się skrzydła. Przykręca się ją do ściany nad górną krawędzią otworu drzwiowego. Do zrealizowania tego zadania będziesz potrzebować jedynie miarki, poziomicy, wkrętarki i wiertła. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z odpowiednią instrukcją montażu, trzymając się wskazanych w niej odległości.

montaż prowadnicy systemu przesuwnego naściennego
montaż prowadnicy systemu przesuwnego naściennego
montaż prowadnicy systemu przesuwnego naściennego

Krok 2 – przykręcenie wieszaków

Ten etap montażowy będziesz musiał zrealizować tylko wtedy, gdy zdecydujesz się na drewniane drzwi przesuwne. Dotyczy on przykręcenia wieszaków do ramy drzwi. W modelach metalowych wieszaki są zintegrowane z ramą. Wieszaki to kolejne kluczowe elementy – do ich końców zamocowane są kółka toczące się po wspomnianej wcześniej prowadnicy.

Sposób wyznaczenia punktów montażu wieszaków znajdziesz w instrukcji odpowiedniej do danego systemu drzwiowego. Położenie tych miejsc zależne jest od wielu czynników, w tym m.in. konfiguracji drzwi – jedno- lub dwuskrzydłowe.

montaż wieszaków systemu przesuwnego do drzwi
montaż wieszaków systemu przesuwnego do drzwi
montaż wieszaków systemu przesuwnego do drzwi

Krok 3 – montaż systemów bezpieczeństwa drzwi przesuwnych

Ostatnim etapem jest przymocowanie wszystkich akcesoriów ochronnych. Ich zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania jedno- lub dwuskrzydłowych drzwi przesuwnych. Sposób montażu zależny jest od konkretnego rozwiązania, dlatego pamiętaj, aby przeczytać instrukcję przed zabraniem się do pracy.

Do zamocowania będziesz mieć 3 elementy:

  • antyskoki – znajdują się na górze skrzydła drzwiowego, zabezpieczając je przed wypadnięciem z prowadnicy,
  • prowadniki dolne – ułatwiają płynne przesuwanie skrzydeł i ograniczają ich chybotanie; zależnie od modelu są przykręcane do podłogi lub ściany tuż nad posadzką,
  • stopery – służą do regulacji zakresu ruchu skrzydła w lewą oraz prawą stronę i są przymocowane do górnej prowadnicy.
montaż antyskoków do drzwi przesuwnych
montaż prowadnika dolnego
montaż stoperów do drzwi przesuwnych

Zamontuj drzwi przesuwne i ciesz się ich funkcjonalnością!

Jak widzisz, samodzielne zainstalowanie takiego systemu jest proste. Wszystkie instrukcje montażu drzwi przesuwnych jedno- lub dwuskrzydłowych znajdziesz tutaj. Kierując się nimi, szybko przeprowadzisz wszystkie prace i będziesz cieszyć się niezwykłą funkcjonalnością tego systemu drzwiowego. Przekonaj się już dziś, że inwestycja w to rozwiązanie jest bardzo opłacalna!

1.825,003.325,00
-10%
1.800,002.654,10
3.100,004.599,00
3.599,006.949,00

Zobacz także:

Systemy drzwi przesuwnych – kompendium wiedzy. Część 1

Jakie są dostępne na rynku systemu drzwi przesuwnych i jakie mają wady i zalety? Jeśli [...]

Bezpieczeństwo drzwi przesuwnych – jakie systemy sprawiają, że drzwi Reno są bezpieczne?

Czy drzwi przesuwne są bezpieczne? Co sprawia, że drzwi nie wypadną z prowadnicy górnej? Czy [...]

Systemy drzwi przesuwnych – kompendium wiedzy. Część 2

Jaki system drzwi przesuwnych wybrać? Jakie systemy są dostępne na rynku i jakie mają wady [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *