Zamki do drzwi przesuwnych – 4 zróżnicowane warianty dla różnych typów wnętrza

Drewniane drzwi przesuwne, czy to naścienne, czy wpuszczane w ścianę, służą zazwyczaj do wygodnego i raczej niezobowiązującego rozdzielania przestrzeni. W każdej chwili możemy je rozsunąć, łącząc pomieszczenia lub zsunąć, przesłaniając światło otworu. Często zdarza się jednak, że funkcjonują nie tylko jako ruchoma ściana, ale pełnią także funkcję klasycznych drzwi. Wtedy zamknięcie tylko poprzez zasłonięcie otworu drzwiowego może okazać się niewystarczające. Zwłaszcza, jeśli drzwi przesuwne wykorzystujemy w łazience, sypialni czy gabinecie, gdzie potrzebujemy intymności lub po prostu chwili spokoju.

W takich przypadkach świetnie sprawdzą się zamki do drzwi przesuwnych, które produkowane są w kilku wariantach, niektórych bardzo podobnych do klasycznych zamknięć. Dostępne na rynku zamki do drzwi przesuwnych posiadają różny stopień złożoności i oferują bardziej lub mniej stabilne zamknięcie, a montować można je w większości przypadków na bocznej krawędzi skrzydła, ale także u dołu lub u góry.

W rustykalnym klimacie, czyli zamki do drzwi przesuwnych w formie… haczyka

Tak, tak, to tradycyjne rozwiązanie znane z wiejskich wygódek, komórek i spiżarni wciąż jest w modzie i wciąż doskonale pełni swoją funkcję. Jego niewątpliwymi atutami są prostota, łatwy montaż i niskie koszty. Wykonany z metalu podkreśla rustykalny charakter wnętrza, a dzięki nieskomplikowanej konstrukcji opartej na dwóch tylko elementach świetnie nadaje się do zabaw formą.

Możemy wybrać najprostszy model dostępny w marketach budowlanych, ale możemy także pokusić się o zamek do drzwi przesuwnych w formie haczyka wykuty specjalnie na nasze zamówienie. W tym przypadku ogranicza nas już tylko wyobraźnia, ponieważ zagrać możemy się kształtem, zdobieniami czy kolorem. To od nas zależy, czy zamknięcie na haczyk wtopi się w tło drzwi i ścian, czy wręcz przeciwnie, będzie z nimi kontrastować.

Zasuwki: prostota w stylu tradycyjnym lub loftowym

Drugim typem zamków do drzwi przesuwnych są zasuwki. Podobnie jak w przypadku haczyków są one proste, stosunkowo tanie i dają szerokie możliwości aranżacyjne, a do tego pozwalają na bardziej stabilne zamknięcie drzwi. Zasuwki można montować w różnych konfiguracjach, na które nie pozwalają inne typy zamków do drzwi przesuwnych. Klasyczny wariant to połączenie zasuwką dwóch skrzydeł drzwi lub skrzydła ze ścianą. W tym drugim przypadku konieczne będzie zamontowanie na ścianie dodatkowej listwy. Zasuwkę można też umieścić w dolnej części drzwi – wtedy sztaba zamykająca wpuszczana jest w podłogę. To rozwiązanie dobrze znane na przykład z bram wjazdowych. Innym sposobem, tworzącym bardzo ciekawy efekt wizualny, jest połączenie zasuwki z dźwignią w postaci klamki. Wyraźny element prowadzący od klamki do zamka świetnie podkreśli tradycyjny styl pomieszczenia, a jeszcze lepiej zagra w przestrzeni surowego loftu.

Jak kropla wody – wahadłowy zamek do drzwi przesuwnych

Nieco odmiennym wariantem zasuwki jest zamek do drzwi przesuwnych o kształcie kropli, działający na zasadzie wahadła. Ruchoma blaszka wsuwa się w ramkę montowaną na drzwiach, co zapewnia dość stabilne zamknięcie. Zamek ten wygląda nowocześnie, ma minimalistyczną formę, więc świetnie uzupełni drzwi i wnętrza o klimacie industrialnym oraz eleganckim. I to właśnie minimalizm jest jego największą zaletą – ten typ wahadłowego zamka do drzwi przesuwnych dyskretnie wtapia się w przestrzeń i nie odwraca uwagi od samych, najczęściej efektownych skrzydeł. Zwłaszcza, jeśli właściwie dobierzemy odcień i wykończenie metalu, z którego został wykonany.

Hakowe zamki do drzwi przesuwnych

Ostatnim typem zamków do drzwi przesuwnych, jaki chcemy dziś przedstawić, są zamki hakowe. Zdecydowanie bliżej im do montowanych w zwykłych drzwiach zamków patentowych niż do uroczych, ale mniej wyrafinowanych rozwiązań tradycyjnych. Zamki hakowe zapewniają drzwiom przesuwnym taki sam rodzaj zamknięcia jak w przypadku klasycznych zamków i tak jak one wymagają wkładki wpuszczanej w skrzydło oraz kluczyka. Kluczyk najczęściej jest składany (łamany) w taki sposób, by nie odstawał ponad płaszczyznę skrzydła. Pozwala nam to na swobodne rozsuwanie i zasuwanie drzwi. Hakowe zamki do drzwi przesuwnych występują w najróżniejszych formach, od minimalistyczno-nowoczesnych po stylizowane na rustykalne (te są droższe) oraz odcieniach kolorystycznych. Dzięki temu możemy dobrać model idealnie dopasowany do naszych drzwi i całego pomieszczenia.

Zamek hakowy do drzwi przesuwnych

Klamki i zamki

Zamek hakowy HAK

195,00330,00

Klamki i zamki

Zamek zasuwa DROP

48,00

Jak widać, mamy na rynku całkiem spory wybór zamków do drzwi przesuwnych. Decydując się na którąś z opcji, musimy tylko wziąć pod uwagę nasze potrzeby i gusta. Jeśli nie możemy obejść się bez solidnego zamknięcia, wybierzmy zamek hakowy, jeżeli jednak nie to jest najważniejsze, wystarczy haczyk lub któryś z typów zasuwki. Podobnie rzecz się ma z walorami estetycznymi i dopasowaniem do stylu wnętrza: w niektórych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się rozwiązania minimalistyczne, w innych industrialne, jeszcze w innych bardziej eleganckie.

Przejdź do sklepu

Zobacz także:

2 thoughts on “Zamki do drzwi przesuwnych – 4 zróżnicowane warianty dla różnych typów wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *