Czy system przesuwny ma prowadnicę dolną? pytania i odpowiedzi

Dostajemy dużo pytań od naszych klientów o różne aspekty drzwi przesuwnych w tym o system przesuwny. Postanowiliśmy je zawrzeć w najnowszym wpisie i rozwiać wszystkie, albo prawie wszystkie wątpliwości. Jeżeli nie znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania, proszę dodawajcie je w komentarzach, a my postaramy się udzielać na nie odpowiedzi i dołączać do bloga. No to startujemy 🙂

Jak dobierać wymiar drzwi przesuwnych naściennych do wnęki?

Aby dobrać odpowiednio wymiar drzwi po pierwsze potrzebne są dokładne wymiary wnęki. Zwyczajowo drzwi powinny być większe o około 4-10 cm na szerokość wnęki (po 2-5 cm po obu stronach) oraz 0-10 cm wyższe od wnęki (zależy od tego czy mamy dodatkowo ościeżnicę). Drugim ważnym elementem jest miejsce zarówno nad wnęką jak i po jej bokach. Nad wnęką drzwi powinniśmy mieć około 20 cm do 40 cm aby zmieścił się system przesuwny. Po bokach musimy mieć miejsce na pełne zakrycie wnęki przez drzwi oraz ich otwarcie. Czyli po stronie otwarcia powinna to być przynajmniej szerokość drzwi, z drugiej strony około 10 cm. W momencie wyboru drzwi warto również zwrócić uwagę na istnienie listew przypodłogowych. Jeżeli są one szersze niż 1,5-1,7 cm należy dokupić tulejki dystansujące, które pozwolą na odsunięcie drzwi od ściany o dodatkowy 1 cm.

System do drzwi przesuwnych naściennych CLASSIC

Czy system przesuwny ma prowadnicę dolną i czy ją widać?

Nasz system przesuwny składa się z szyny prowadzącej tzw. prowadnicy górnej, wieszaków z rolkami, stoperów, antyskoków, prowadnika dolnego oraz śrub, nakrętek i podkładek. Prowadnik dolny jest montowana do podłogi  za pomocą śrub i pozwala utrzymać drzwi w jednej pozycji dzięki czymu “nie latają”. Posiadamy 2 podstawowe modele prowadnika dolnego. Model chowany w drzwiach w kształcie litery T oraz model obejmujący drzwi w kształcie litery U. W pierwszym przypadku drzwi mają specjalny rowek, frez w który wpasowuje się prowadnik. Prowadnik nie jest widoczny i całkowicie się chowa w drzwiach. W drugim przypadku prowadnik obejmuje drzwi z dwóch stron, zapewniając im tor po którym się porusza.

Prowadnik dolny wewnętrzny, model T

Czy można zamontować zamek?

W drzwiach przesuwnych można zamontować zamek. Najlepiej sprawdza się tak zwany “haczyk”. Pozwala na małą ingerencję zarówno w drzwi jak i w miejsce, w którym przymocujemy “oczko” do zahaczania. Również stylistycznie jest to rozwiązanie dopełniające charakteru drzwi przesuwnych.

zamek do drzwi przesuwnych
https://rusticahardware.com

Jak zamontować drzwi przesuwne naścienne i na co zwracać uwagę?

Montaż drzwi przesuwnych nie jest skomplikowany pod warunkiem że nie napotykamy na niespodziewane przeszkody. Standardowe instrukcje montażu znajdziecie tutaj -> instrukcje montażu.

Co należy sprawdzić przed montażem aby niespodziewanych przeszkód nie było? Przede wszystkim ważna jest informacja z czego zrobiona jest ściana na której mają zawisnąć drzwi. Standardowe drzwi ważą pomiędzy 20kg a 40kg, więc jeżeli nasza ściana jest z popularnego kartongipsu to na dłuższą metę nie utrzyma drzwi i po pewnym czasie drzwi się bedą osuwały. W takim przypadku trzeba wczesniej zadbać o ich wzmocnienie w miejscu gdzie będzie montowana prowadnica górna.

Kolejnym ważnym elementem jest informacja, czy nad wnęką nie ma jakiś metalowych wzmacniających konstrukcję elementów. One zdecydowanie utrudnią, a przy braku odpowiednich wierteł, wręcz uniemożliwią wwiercenie się i zamocowanie prowadnicy górnej. Warto też zwrócić uwagę czy nie biegną w pobliżu przewody elektryczne. Najlepiej jeżeli mamy rysunki techniczne domu z naniesionymi przewodami. Jeżeli takowych nie posiadamy, możemy zakupić specjalne czujniki dostępne w każdym markecie budowlanym. Polecamy zakup czujnika ze średniej półki cenowej lub z regulacją czułości (zbyt czuły przyrząd może wychwycić najmniejszy opiłek metalu czy gwóźdź co wyklucza jednoznaczną ocenę sytuacji).

549,001.898,00
649,00799,00
549,001.898,00

Zobacz także:

6 thoughts on “Czy system przesuwny ma prowadnicę dolną? pytania i odpowiedzi

 1. Renata says:

  Witam, gdzie na stronie waszego sklepu są prowadnice do zakupu, bo nie widzę a chcę zamówić i drzwi i prowadnice z całym systemem montarzowym???

  • Reno Drzwi says:

   🙂 żeby kupić drzwi i system i klamki (tyle wystarczy żeby zamontować drzwi) nie potrzebuje Pani kupować żadnej dodatkowej prowadnicy. Wystarczy zamówić system przesuwny i wybrać długość prowadnicy. W zestawie będzie juz wszytko do montażu 😀 Jeżeli jednak nadal będzie Pani miała wątpliwości to zapraszam do kontaktu na maila: drzwiprzesuwne@reno-reno.pl

  • RENO says:

   Najczęściej problemem są rolki (kółka), które nie mają łożyskowania. Bardzo ważne, aby przy zakupie zwrócić na to uwagę. Mogę tylko zapewnić, że wszystkie nasze systemy posiadają łożyska ułatwiające przesuwanie drzwi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *