Prowadniki do drzwi przesuwnych – czyli po co, gdzie i dlaczego?

Prowadnik dolny ścienny

Prowadniki dolne w drzwiach przesuwnych pełnią funkcję stabilizatora, który zapobiega chybotaniu się drzwi. Prowadnik dolny zewnętrzny jest elementem montażu drzwi przesuwnych. Utrzymuje drzwi w jednym położeniu, ale także zapewnia swobodne przesuwanie. To one zapewniają, że drzwi nie odchylą się za bardzo od ściany lub nie będą jej dotykać. Ich główne zadanie to zachowanie bezpieczeństwa.

Montujemy je tak, aby zawsze miały kontakt z drzwiami, czyli, żeby te po nich jeździły i nie wypadały. Właśnie dlatego drzwi powinny być szersze od otworu o min. 4 cm, wtedy prowadnik można zamontować przy ścianie, a nie w przejściu.

Który prowadnik wybrać?

W zależności od potrzeby proponujemy trzy rodzaje prowadników. Należy je dostosować nie tylko do drzwi, ale również do wnętrza. Prowadniki dolne można zamontować do podłogi lub ściany. Prowadniki podłogowe „U” oraz „T” sprawdzają się idealnie, jedynym ich mankamentem jest to, że wymagają montażu do podłogi. Jeśli więc we wnętrzu jest ogrzewanie podłogowe lub z innych względów nie można mocować ich do podłogi, wybieramy trzeci z proponowanych przez nas modeli, czyli prowadnik dolny ścienny „R”.

U

Prowadnik dolny zewnętrzny, model U
Prowadnik dolny zewnętrzny, model U

Model prowadnika dolnego U montujemy za pomocą 4 śrub bezpośrednio do podłogi. Prowadnik obejmuje drzwi, tworząc tym samym tor, po którym poruszają się drzwi. Ten prowadnik jest delikatnie widoczny, widać elementy, obejmujące drzwi i wystają one nad podłogę na 2,3 cm. Wszystkie nasze drzwi z metalową ramą są przygotowane pod prowadnik U. Prowadnik można ułożyć na dwa sposoby, równolegle, sprawdza się w przypadku standardowej grubości drzwi, lub prostopadle, ułożenie to dedykowane jest dla wąskich skrzydeł.

T

Prowadnik dolny wewnętrzny, model T
Prowadnik dolny wewnętrzny, model T

Prowadnik dolny wewnętrzny „T” montujemy za pomocą 2 śrub bezpośrednio do podłogi. Prowadnik ten jest mało widoczny. Wystający element prowadnika wchodzi we frez wykonany na dole drzwi i w ten sposób przytrzymuje drzwi w jednym położeniu. Zapewnia on również swobodne przesuwanie i zapobiega chybotaniu. Model w kształcie odwróconej litery „T” chowa się jest w szczelinie drzwi. Drzwi posiadają specjalny frez, w który wpasowywany jest prowadnik. Frez musi mieć wymiary 1,5 cm x 0,6 cm. Wszystkie nasze drewniane drzwi posiadają frez pod prowadnik T. Ten prowadnik nie nadaje się jednak do drzwi z metalową ramą.

R

Prowadnik dolny ścienny
Prowadnik dolny ścienny

„R” to prowadnik dolny ścienny, jest opcjonalnym prowadnikiem do drzwi przesuwnych. Jak poprzednicy utrzymuje drzwi w jednym położeniu, zapewnia ich swobodne przesuwanie oraz zapobiega chybotaniu. Ten prowadnik montuje się bezpośrednio do ściany za pomocą dwóch śrub. Polecamy go, gdy pod drzwiami jest ogrzewanie podłogowe, bądź drzwi zostały umieszczone zbyt wysoko nad podłogą. Pozycja rolki z prowadnika jest regulowana, dzięki czemu pozwala na zastosowanie drzwi o grubości do 4,5 cm.

Czy można zamontować drzwi przesuwne bez prowadnika dolnego?

Oczywiście, drzwi przesuwne mogą funkcjonować bez prowadnika dolnego, jednak należy wziąć pod uwagę, że prowadnik dolny zapewnia bezpieczeństwo. Bez prowadnika dolnego drzwi narażone są na chybotanie i obijanie o ścianę. Nie zaleca się montowania drzwi bez prowadnika dolnego.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *