Inspiracje

Naprzemienne drzwi przesuwne - jak zaoszczędzić miejsce?

Oszczędzanie miejsca we wnętrzach stało się jednym z kluczowych wyzwań interior designu, z jakimi spotykamy się w ostatnich latach. W coraz mniejszych mieszkaniach i biurach każdy centymetr przestrzeni niejednokrotnie bywa na wagę złota. W takich przypadkach rozwiązania z drzwiami przesuwnymi mogą być efektywnym sposobem na rozsądne wykorzystanie dostępnej powierzchni.

Jednym z interesujących wariantów są naprzemienne drzwi przesuwne, które nie tylko świetnie wyglądają, lecz także oferują szereg praktycznych funkcji. Poznaj dostępne w naszej ofercie rozwiązania i możliwości zastosowania drzwi naprzemiennych.

icon

System BYPASS

System Bypass to rozwiązanie dedykowane drzwiom przesuwnym, które stosuje się do montażu w układzie naprzemiennym. Dwa oddzielne skrzydła drzwi ułożone równolegle przesuwają się niezależnie od siebie, zapewniając dostęp do wejścia. System Bypass umożliwia przesunięcie obu drzwi i ustawieniu ich jedne za drugimi z boku otworu, co zajmuje o wiele mniej miejsca niż w przypadku drzwi dwuskrzydłowych rozsuwanych zainstalowanych na standardowym systemie przesuwnym.

Gdzie się przyda?

Drzwi naprzemienne, które można zainstalować za pomocą systemu BYPASS, pozwalają na efektywne wykorzystanie przestrzeni. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogły lub nie chciały zainstalować drzwi przesuwnych z powodu braku miejsca. Konfiguracja Bypass jest szczególnie praktyczną opcją w przypadku pomieszczeń, gdzie nie ma możliwości zamontowania pełnowymiarowych drzwi podwójnych na jednej prowadnicy. Sprawdzi się też, gdy chcesz mieć możliwość otwarcia tylko połowy drzwi.

Drzwi na systemie Bypass stosuje się w przypadku:

  • szerokich otworów drzwiowych
  • mniejszych otworów drzwiowych, gdzie nie ma miejsca na ścianie na otwarcie drzwi.

Przykład: jeśli masz otwór drzwiowy szerokości 150 cm, ale po obu stronach otworu jest tylko 90 cm ściany, to z systemem bypass masz możliwość zamknięcia całego otworu, a dodatkowo, drzwi zsunięte na bok zmieszczą się całkowicie na dostępnej ścianie.

Dzięki temu drzwi z systemem Bypass są szczególnie przydatne w garderobach, spiżarniach, pralniach, gdzie przestrzeń ściany przylegająca do otworu jest ograniczona, a w danym momencie wystarczający jest dostęp tylko do połowy przejścia. Równie dobrze rozwiązanie to sprawdza się w większych pomieszczeniach. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest stworzenie swego rodzaju ruchomej ściany, która pozwoli oddzielić dwa większe pomieszczenia, np. salon i jadalnię. Dzięki systemowi BYPASS użytkownicy mogą skorzystać z zalet podwójnych drzwi przesuwnych nawet w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Otwiera to nowe możliwości aranżacyjne i zapewnia elastyczność w projektowaniu wnętrz.

Jak to działa?

W systemie Bypass wykorzystuje się dwa skrzydła drzwi, które zamontowane są tak, że jedno znajduje się z przodu, a drugie z tyłu za nim. Drzwi otwierają się i zamykają, przesuwając się równolegle względem siebie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych wieszaków, zaprojektowanym tak, aby drzwi zachodziły na siebie i udźwignęły ciężar całej instalacji.

Dostępne są dwa rodzaje konfiguracji Bypass: z pojedynczą prowadnicą oraz z dwoma prowadnicami. Obydwa rodzaje systemów umożliwiają płynne i ciche przesuwanie drzwi, poprawiając tym samym funkcjonalność domu i przynosząc odczuwalnie większą wygodę korzystania z pomieszczenia.

Systemy Bypass z jedną prowadnicą, w których oba skrzydła drzwi poruszają się po jednej prowadnicy. Specjalnie wyprofilowane wieszaki do drzwi umożliwiają nakładanie się drzwi na siebie w pozycji otwartej. Wieszaki zachodzą na siebie, nie można ich w pełni przesuwać jedne za drugimi, więc oba skrzydła są "trzymają się" razem, przy czym pozostają lekko przesunięte względem siebie. Idealne do łazienki, sypialni, gabinetu, spiżarni oraz pralni.

Systemy Bypass z dwoma prowadnicami, w których skrzydła drzwi poruszają się po oddzielnych, równoległych do siebie prowadnicach. Wymagają instalacji dodatkowych wieszaków, na których zainstalowana jest druga prowadnica. Dzięki temu skrzydła nakładają się całkowicie na siebie w pozycji otwartej i mogą w pełni przesuwać się naprzemiennie, jedne za drugimi. Odpowiednie do dużych otworów drzwiowych lub wejść z ograniczonym miejscem na pełnowymiarową długość prowadnicy.

4 fakty o systemie BYPASS:

1. Pozwala zasłonić duże wejścia (otwory drzwiowe). Podczas gdy większość tradycyjnych systemów z drzwiami pojedynczymi lub dwuskrzydłowymi nie jest wystarczająco szerokich, system bypass umożliwia zawieszenie więcej skrzydeł drzwi (do czterech), co pozwala na uzyskanie większych szerokości. Całkowicie rozsunięte drzwi zamykają cały otwór, a zsunięte jedne za drugimi odkrywają cały lub część otworu w zależności od rodzaju systemu.

2. Wymaga mniej miejsca na ścianie. Drzwi przesuwne na standardowym systemie wymagają wolnego miejsca na ścianie co najmniej takiej samej szerokości jak otwór drzwiowy. Dlatego czasami montaż takiego systemu jest niemożliwy, gdy nie ma miejsca na ścianie obok otworu lub otwór zajmuje całą ścianę. Pomocny będzie tutaj system bypass, dzięki któremu drzwi mogą być złożone jedne za drugimi, zajmując zdecydowanie mniej miejsca przy jednoczesnym zapewnieniu swobodnego dostępu do przestrzeni za drzwiami.

3. Nadaje przestrzeni elegancki wygląd. Jest to cecha wszystkich drzwi przesuwnych, a dzięki funkcjonalności systemu Bypass, można go stosować tam, gdzie nie ma miejsca na klasyczne drzwi dwuskrzydłowe przesuwane. Do systemu Bypass można dobrać różne modele drzwi, drewniane jak i metalowe, co pozwala na dopasowanie stylistyczne do niemal każdego wnętrza. Do wąskich przestrzeni korzystne mogą okazać się drzwi z lustrem, które dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń.

4. Nie wymaga skomplikowanego montażu. Instalacja drzwi na systemie Bypass wymaga więcej pracy, jednak dzięki odpowiednio zaprojektowanym zestawom systemu i elementów montaż jest łatwy. Należy się tylko upewnić, że nad otworem drzwiowym jest wystarczająco dużo miejsca na zamontowanie systemu i prowadnic.

Jak montować drzwi przesuwne naprzemienne? 3 rozwiązania

Naprzemienne drzwi przesuwne mogą być montowane na trzy różne sposoby, które zapewniają różne funkcjonalności i oszczędność miejsca.

1. System naprzemienny na 2 prowadnicach

Największa zaleta: Klasyczne, estetyczne rozwiązanie do średnich wnętrz.

Ten system do drzwi naprzemiennych składa się z dwóch równoległych prowadnic zamocowanych na ścianie. Drzwi przesuwają się po nich swobodnie w lewo i prawo. Ułożenie prowadnic pozwala na mijanie się skrzydeł, a drzwi można zsunąć tak, aby jedne chowały się za drugie.

Tutaj otwarte drzwi przysłaniają nieco otwór drzwiowy, ale zapewniają swobodny dostęp do wnęki za drzwiami.

Zobacz więcej zdjęć

2. System naprzemienny na 1 prowadnicy

Największa zaleta: Zajmują mniej miejsca niż klasyczny bypass na dwóch prowadnicach.

W tym przypadku drzwi przesuwają się na jednej prowadnicy, ale w taki sposób, że zawsze zachodzą na siebie, nie mogą się całkowicie minąć jedne za drugimi. Przy zamykaniu drzwi przednie "ciągną" drzwi z tyłu za sobą. Cała instalacja jest lżejsza w porównaniu do systemu na dwóch prowadnicach, zarówno wizualnie jak i praktycznie. Jeśli jest miejsce na ścianie i zamontuje się odpowiednio długą prowadnicę, drzwi mogą być całkowicie odsunięte, umożliwiając tym samym odsłonięcie całego otworu.

Zobacz więcej zdjęć

3. System naprzemienny na wieszaku sufitowym

Największa zaleta: Można montować je bezpośrednio w świetle otworu drzwiowego, nie wykorzystując przestrzeni ściennej.

Ten sposób montażu wykorzystuje wieszaki przytwierdzone do sufitu, które stosuje się w przypadku kiedy otwór drzwiowy sięga aż do sklepienia sufitu, lub gdy odległość od otworu drzwiowego do sufitu nie jest wystarczająca. Na wieszakach zamocowane są dwie prowadnice, po których drzwi przesuwają się wewnątrz otworu.

W tym układzie drzwi można otworzyć na tylko szerokość jednego skrzydła, więc co najmniej połowa otworu jest zawsze zakryta. W większości przypadków jednak nie jest to żadnym minusem, szczególnie jeśli na szali jest świetna organizacja miejsca.

Które rozwiązanie wybrać?

System na pojedynczej prowadnicy zapewnia lekki i estetyczny wygląd, jest jednak mniej elastyczny niż system z dwoma prowadnicami. Zaletą jest również mniejsza ilość elementów koniecznych do zainstalowania. System z dwoma prowadnicami jest bardziej uniwersalny, ale wymaga większej ilości miejsca ponad otworem drzwiowym oraz przed ścianą. Z kolei system naprzemienny na wieszakach sufitowych, ze względu na niepełne otwarcie stosuje się do bardziej specjalistycznych zastosowań niż tylko do łączenia dwóch pomieszczeń.

Wybór odpowiedniego sposobu montażu naprzemiennych drzwi przesuwnych zależy od Twoich potrzeb i możliwości, a także preferencji jak i walorów estetycznych. Każde z trzech rozwiązań, które dziś Ci tu pokazaliśmy, oferuje innowacyjne podejście do oszczędzania miejsca i umożliwia efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Jeśli podobają Ci się drzwi typu barn door, ale masz ograniczoną przestrzeń, to system Bypass może być idealnym rozwiązaniem. Trzymamy kciuki za Twoje projekty! Zerknij na systemy BYPASS i zainspiruj się, a w razie pytań – daj nam znać, chętnie Ci pomożemy.