Inspiracje

Rattan we wnętrzu - jak wprowadzić stylowy akcent do swojego mieszkania?

Rattan we wnętrzu to jeden z najciekawszych trendów dekoracyjnych ostatnich miesięcy. Rattan ma wiele zalet: od  ekologiczności, przez naturalny wygląd, wytrzymałość, wielofunkcyjność i lekkość, aż po aspekt może najbardziej praktyczny, ale nie do pominięcia, czyli łatwość pielęgnacji. Jest coraz częściej stosowany jako element dekoracyjny wnętrz, którym dodaje ciepła, charakteru i przytulności. Przyjrzyjmy się najciekawszym pomysłom na wnętrza z rattanem i odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego warto stosować naturalny rattan.

icon

O materiale – rattan zamiast plastiku

Coraz więcej ludzi zaczyna sobie zdawać sprawę, że używanie rzeczy wykonanych z plastiku, które są nietrwałe i mało estetyczne, nie jest najlepszym pomysłem. Dlatego też ekologiczne dekoracje i elementy wyposażenia wnętrz cieszą się rosnącą popularnością.

Jednym z wyraźnych trendów w świecie interior designu jest właśnie naturalny i ekologiczny rattan. Skąd ta popularność? Przyznamy szczerze, że nas to nie dziwi, materiał ten ma szereg zalet!

Zalety rattanu. Co wyróżnia ten materiał?

Rattan jest:

  • Naturalny. Wytwarza się go z liści palmy rotangowej. To ekologiczna opcja, która jednocześnie sprzyja środowisku, a Twojemu wnętrzu doda ciepła i przytulności.
  • Łatwy w utrzymaniu. Rattan nie wymaga skomplikowanej konserwacji. Wystarczy, że będziesz go regularnie odkurzać (ręcznie) lub przecierać miękką ściereczką. Kluczowe jest usunięcie kurzu i ewentualnych zabrudzeń. Pamiętaj, aby nie narażać rattanu na nadmierną wilgoć i bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż może to skrócić jego żywotność.
  • Lekki. Notorycznie przestawiasz meble i wieszasz dodatki w nowych miejscach? Rattan to materiał dla Ciebie. Jest naprawdę łatwy w przenoszeniu dzięki swojej niskiej wadze. Meble rattanowe stanowią dobrą opcję dla osób, którym regularne aranżowanie przestrzeni na nowo daje sporo przyjemności.
  • Ekologiczny. Ze względu na swoje naturalne pochodzenie i trwałość, rattan jest bardziej ekologiczny niż wiele syntetycznych materiałów. Palmy rattanowe rosną szybko, jest to więc surowiec, który łatwo się odnawia. A odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych zdecydowanie jest przyjazne dla środowiska. Co równie ważne, produkcja mebli rattanowych, w przeciwieństwie do produkcji tworzyw sztucznych, nie generuje dużych ilości odpadów ani emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
  • Uniwersalny. Rattan jest materiałem, który pasuje do różnych stylów wnętrz. Świetnie sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach, w klimatach przytulnego boho oraz tych skandynawsko-minimalistycznych.
  • Wytrzymały. Rattan Jest elastyczny, a jednocześnie wytrzymały, co czyni go idealnym do produkcji mebli.

Skąd pochodzi rattan? Krótka historia

Rattan wytwarzany jest z palmy rotangowej, która jest rośliną występującą głównie w obszarach tropikalnych i subtropikalnych. Roślina ta ma wiele nazw zwyczajowych, jak chociażby: rotang właściwy, trzcina hiszpańska, kalamus właściwy, śmigna rotang, a także – po prostu – rattan.

Ciekawostka: Najważniejsze dla produkcji rattanu regiony to Indonezja, Malezja, Filipiny, Tajlandia i Wietnam. Te obszary są znane z bogactwa naturalnych zasobów rattanu i stanowią główne źródło dostaw surowca.

Wiesz, że historia rattanu sięga już czasów starożytnych? W Chinach, w III wieku p.n.e., wykorzystywano rattan do produkcji mebli, koszy, mat i przedmiotów gospodarstwa domowego. Rattan był również popularny w innych krajach Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. A jak trafił do innych części świata?

W XIX wieku rattan zyskał popularność w Europie i Stanach Zjednoczonych za sprawą przenikania się kultur i handlu. Wprowadzenie rattanu do dekoracji wnętrz i ogrodów stało się absolutnym trendem w urządzaniu tarasów, balkonów i ogrodów. Rattanowe meble, w tym krzesła, stoły i sofy, były pożądane przez XIX-wiecznych miłośników egzotyki.

Rattan współcześnie

Dziś rattan nadal jest ceniony jako materiał do produkcji mebli, zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym stylu. Jego naturalny urok, lekkość, wytrzymałość i uniwersalność sprawiają, że sprawdza się doskonale w najróżniejszych scenariuszach.

Jest szeroko stosowany w produkcji mebli, akcesoriów dekoracyjnych, koszy, lamp, luster i wielu innych akcesoriów wnętrzarskich. Nie ukrywajmy, po zachłyśnięciu się technologią i płonnymi nadziejami związanymi z „nowoczesnością” plastiku musimy odetchnąć z powrotem naturą. Dlatego też tak doceniamy naturalny wygląd, wytrzymałość i ekologiczność rattanu. Właśnie z tego powodu trendy zrównoważonego rozwoju są tak widoczne i intensywne we współczesnej modzie, także tej powiązanej bezpośrednio z interior designem.

Rattan a wiklina

Rozwiejmy jeszcze jedną wątpliwość. Rattan to nie to samo co wiklina. Oczywiście, mogą się mylić, bo oba są powszechnie wykorzystywane we wnętrzach, np. do produkcji koszy, i mają sporo cech wspólnych. Oba materiały są elastyczne i naturalne, oczywiście jeśli nie są plastikowymi odpowiednikami naturalnych włókien.

Czym zatem się różnią? Przede wszystkim wyglądem, twardością, pochodzeniem, procesem wytwarzania, konserwacją oraz… ceną. W największym skrócie:

  • Rattan pochodzi z palmy rattanowej, a wiklina z wierzby wiklinowej (czasem także z innych gatunków roślin, takich jak jukka).
  • Rattan jest twardszy i bardziej sztywny niż wiklina. Ma większą wytrzymałość, ale za to cechuje się nieco mniejszą elastycznością.
  • Rattan jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne i może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wiklina gorzej sobie radzi w ogrodzie czy na tarasie.
  • Rattan jest nieco droższy od wikliny i nie wykorzystuje się go w produkcji na masową skalę (nie byłoby to opłacalne).

Rattanowe drzwi przesuwne – przepis na delikatne, ciepłe wnętrze

A skoro już wiesz, dlaczego warto dodać wnętrzu nieco magii z pomocą rattanu, pokażemy Ci kilka ciekawych inspiracji. W roli głównej znajdą się rattanowe krzesła, komody, parawany i… drzwi. Dokładnie tak, rattanowe drzwi przesuwne to fantastyczny pomysł na dodanie charakteru wnętrzu.

Wskazówka: Urządzając dom z myślą o rattanie, ważne jest, aby dobrze zbalansować poszczególne materiały i kolory w taki sposób, aby kompozycja była harmonijna i spójna, a ewentualne kontrasty – celowe.

Aranżacje z rattanem w roli głównej. Jak łączyć rattan z innymi materiałami?

Aranżacje z rattanem dodają wnętrzu ciepła, naturalności i egzotycznego uroku. W jaki sposób łączyć rattan z innymi materiałami dla uzyskania ciekawych kompozycji wnętrzarskich?

Rattan + drewno

To połączenie daje naprawdę organiczny wygląd, idealny do wnętrz o naturalnym charakterze. Połączenie rattanu z drewnem doda pomieszczeniu przytulności i ciepła. Świetnie sprawdzi się zarówno w przestrzeniach nowoczesnych i klasycznych.

Przykłady wykorzystania: rattanowe drzwi przesuwne i naturalna drewniana podłoga, rattanowe krzesła z drewnianym stołem, rattanowa półka z drewnianymi drzwiami, rattanowy kosz obok drewnianego stolika kawowego, drewniane łóżko z rattanowymi elementami w zagłówku.

Rattan + bambus

Ciekawy duet, dzięki któremu z powodzeniem ożywisz charakter swojego wnętrza. Połączenie rattanu i bambusa szczególnie dobrze wypada w jasnych wnętrzach.

Przykłady wykorzystania: zestawienie rattanowego kosza z bambusową matą, rattanowa wisząca plecionka ozdobna plus lustro z bambusową ramą na tej samej ścianie.

Rattan + metal

Połączenie rattanu z metalowymi detalami to przepis na nowoczesny, lekko industrialny lub loftowy interior. Dobrze zestawić ze sobą ciemne elementy metalowe z jasnym rattanem dla pożądanego kontrastu.

Przykłady wykorzystania: rattanowe krzesła obok metalowego (lub metalowo-drewnianego) stolika kawowego, rattanowy abażur z metalowymi elementami, rattanowy fotel ustawiony na wprost metalowych drzwi przesuwnych w industrialnym stylu.

Rattan + szkło

Taki duet to ciekawe kontrasty i połączenie nowoczesności z naturą. Pozwalają uzyskać bardzo zrównoważony charakter wnętrza – lekki i elegancki.

Przykłady wykorzystania: rattanowe krzesła (lub drewniane krzesła z rattanowymi elementami, np. na oparciach) i szklany blat stołu, rattanowy klosz ze szklanym wkładem.

Rattan + tkaniny

Połączenie rattanu z naturalnymi tkaninami jest świetnym pomysłem na dodanie wnętrzu prostego, domowego uroku. Jakie tkaniny warto użyć w tym celu? Odradzamy wszelkiego rodzaju sztuczne materiały, zamiast tego postaw na len, bawełnę czy wełnę, które będą doskonale współgrać z rattanem.

Przykłady wykorzystania: rattanowy fotel z poduszkami w naturalnych kolorach, rattanowe krzesła zestawione z lnianym obrusem na drewnianym stole.

Udało się nam Cię zainspirować? Jeśli już masz swoje ulubione produkty z rattanu, wyeksponuj je we wnętrzu na pierwszym miejscu. A jeśli dopiero urządzasz dom – pamiętaj, aby postawić na jakość, trwałość i zrównoważoną produkcję. Zerknij na kolekcję naszych drzwi rattanowych, zainspiruj się i wybierz swój idealny model!