F.A.Q.

Poniżej znajduje się lista najczęściej zadawanych pytań. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedzi, zadzwoń lub wyślij nam wiadomość przez nasz formularz kontaktowy. Postaramy się odpowiedzieć na Państwa pytania w skuteczny i szybki sposób.

Jak dobrać wielkość drzwi przesuwnych do wnęki?

Aby dobrać odpowiednio wymiar drzwi, w pierwszej kolejności należy zmierzyć wielkość wnęki. Drzwi powinny być większe o około 4-10cm na szerokość wnęki, po 2-5cm po obu stronach. Pozwoli to na swobodne zamykanie drzwi bez potrzeby dokładnego pozycjonowania ich za każdym razem (drzwi przesuwne rzadko mają dokładną pozycję zamknięcia). Powyżej wnęki drzwi powinny wystawać o 1-10cm (zależy od tego czy mamy dodatkowo ościeżnicę, którą chcemy zamknąć). Pamiętajmy przy tym, że drzwi po zamocowaniu będą około 1cm nad podłogą.

Jak dobrać długość prowadnicy górnej?

Prowadnica górna powinna mieć długość dopasowaną do szerokości drzwi i miejsca ponad drzwiami. Standardowo, długość prowadnicy górnej należy obliczyć podwajając szerokość drzwi i dodając  5 - 10 cm. Jeżeli mamy ograniczenia związane z miejscem nad wnęką, możemy minimalnie zmniejszyć długość prowadnicy nie dodając 10cm do szerokości drzwi i pozostając przy podwójnej szerokości drzwi.

Czy drzwi “wiszą” w powietrzu?

Drzwi przesuwne nie wiszą w powietrzu. Są prowadzone na niewielkich prowadnicach dolnych montowanych na podłodze.prowadnica-dolna-przyklad Prowadnica pozwala utrzymać drzwi w jednym położeniu i zapobiega ich “chybotaniu”. Występuje w kształcie odwróconej litery “T” wpuszczonej w drzwi, lub w kształcie litery “U” obejmującą drzwi (jak na rysunku poglądowym obok). Obydwie wersje mają do 5cm długości i są montowane bezpośrednio do podłogi za pomocą śrub.

Ile miejsca jest potrzebne ponad drzwiami?

Minimalna odległość potrzebna ponad drzwiami, do prawidłowego montażu drzwi  to:

  • 17 cm dla systemów ze standardowymi rolkami (np. CLASSIC)
  • 23cm dla systemów z dużymi rolkami (np. ROLLER)
Czy mogę powiesić drzwi na ścianie z kartongipsu?

Standardowe drzwi ważą pomiędzy 20kg a 40kg. Jeżeli nasza ściana jest z popularnego kartongipsu to na dłuższą metę nie utrzyma drzwi i po pewnym czasie drzwi się bedą osuwały. W takim przypadku trzeba wczesniej zadbać o ich wzmocnienie w miejscu gdzie będzie montowana prowadnica górna. Najlepiej to zrobić na etapie konstrukcyjnym montując dodatkowe wzmocnienie w miejscu mocowania prowadnicy górnej. Jeżeli nie ma już takiej możliwości, potrzebne będzie dodatkowe wzmocnienie w postaci listwy drewnianej w kolorze drzwi lub ściany, do których będzie przymocowana prowadnica górna.

Czy drzwi są szczelne?

Drzwi przesuwne naścienne po prawidłowym zamontowaniu powinny odstawać od sciany na 1,5cm do 2,5cm. Oczywiście są pewną ochroną dla dźwięku, ale nie są tak szczelne jak standardowe drzwi, i co tu dużo mówić pewne odgłosy słychać ?W związku z tym jeżeli chcemy je zamontować do łazienki to jednak najlepiej do tej przy głównej sypialni, a nie tej dostępnej dla wszystkich domowników i gości.

Czy można zamontować zamek do drzwi?

W drzwiach przesuwnych można zamontować zamek. Najlepiej sprawdza się tak zwany “haczyk”. Pozwala na małą ingerencję zarówno w drzwi jak i w miejsce w którym przymocujemy “oczko” do zahaczania. Również stylistycznie jest to rozwiązanie dopełniające charakteru drzwi przesuwnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *